Przez ostatnie dwa tygodnie publiczną debatę w kraju zdominowała Kampania Wyborcza przed II turą Wyborów na stanowisko Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W rywalizacji uczestniczyli dwaj Kandydaci, którzy otrzymali najlepsze wyniki w I Turze Wyborów (28.07.2020 r.) – Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.
Na uwagę zasługuje wysoka krajowa frekwencja wyborcza.
Zgodnie z danymi podanymi dziś (13.07.2020) o godz. 8.00, w przez Państwową Komisję Wyborczą, oparciu o wyniki z 99,97 % obwodów, PKW stwierdziła że do urn poszło aż 68,12 procent ogółu obywateli uprawnionych do głosowania.
W tym, na Andrzeja Dudę zagłosowało 51,21 % głosujących, a Rafała Trzaskowskiego poparło 48,79 % uprawnionych do glosowania.
PKW zaznaczyła jednak, że nie są to oficjalne całościowe wyniki, ponieważ głosów nie zliczono jeszcze w komisjach w: Brukseli, Londynie i Manchesterze. Te spodziewane są najpóźniej jutro i wówczas ogłoszone zostaną ostateczne wyniki glosowania. Jednak, zdaniem specjalistów, nie zmieni to znacząco wyborczej sytuacji.
Jak głosowali mieszkańcy wsi?
W powyższym kontekście na uwagę zasługują dane sondażowe late poll z godz. 2.00 w nocy (12.07.2020 r.), wykonane przez agencję sondażową IPSOS, zgodnie z którymi w odniesieniu do ogółu uprawnionych do głosowania mieszkańców wsi i obszarów wiejskich, na Andrzeja Dudę głosowało aż 63,8 % wiejskiego elektoratu, a Rafała Trzaskowskiego poparło 36.2 % mieszkańców wsi.
W odniesieniu do ogółu wyborców głosujących na Andrzeja Dudę, aż 49,9 % to mieszkańcy wsi, a Rafała Trzaskowskiego poparł głównie elektorat z większych i mniejszych ośrodków miejskich, bo w odniesieniu do ogółu jego wyborców, skala poparcia na obszarach wiejskich osiągnęła pułap rzędu: 29,5 %.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: PKW i IPSOS
Fot.: Kancelaria Prezydenta RP