Wczoraj Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w posiedzeniu Nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej. Głównym tematem obrad była dyskusja o postępach prac nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej.
Podstawą ożywionych rozmów był raport kończącej się chorwackiej Prezydencji UE z postępu prac nad reformą WPR. Obecny stan przygotowań szef polskiego resortu rolnictwa ocenił następująco:
– Z punktu widzenia Polski konieczne jest zamknięcie dyskusji i podjęcie decyzji w odniesieniu do przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych, ponieważ od tego zależy wiele szczegółowych rozwiązań, w tym przede wszystkim sprawa wyrównania płatności bezpośrednich W kontekście Zielonego Ładu, Strategii „Od pola do stołu” i „bioróżnorodności” należy podkreślić, że muszą zostać uwzględnione zarówno interesy rolników, jak i producentów sektora rolno-spożywczego oraz mieszkańców obszarów wiejskich. Na pewno cele Zielonego Ładu i tych strategii towarzyszących nie są przez nas kwestionowane ale muszą być skorygowane i skoordynowane z innymi strategiami Unii Europejskiej tak, żeby interesy wsi i rolników nie były zagrożone Dla Polski nadal ważnym rozwiązaniem jest zwolnienie małych gospodarstw z warunkowości. Proponowany w rozporządzeniu horyzontalnym uproszczony system kontroli małych gospodarstw w zakresie warunkowości nie stanowi dobrego rozwiązania i wymaga dalszej dyskusji. – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.
Mocne polskie stanowisko
Dodajmy, że słowa Ministra wiążą się z jego ostatnimi krajowymi zapewnieniami o tym, że wypracowane zostanie, jak to ujął: „dobre i mocne stanowisko Polski” wobec strategii przyjętych przez Komisję Europejską, do wypracowania którego, minister zobowiązał już zespoły tematyczne Porozumienia Rolniczego.
Minister Ardanowski pozytywnie ocenił natomiast propozycje chorwackiej Prezydencji dotyczące nowego modelu wdrażania WPR. Minister uznał, że proponowane rozwiązania w zakresie kwot jednostkowych i raportowania należy utrzymać.
Ekoschematy i płatności do rewizji
Natomiast do limitu wydatków na klimat i środowisko, zdaniem Ministra, należy wliczać 100% płatności ONW i przynajmniej częściowo, inwestycje w II filarze. Dalszej dyskusji wymaga także sposób wdrożenia Ekoschematów oraz zakres sektorów, w których można będzie stosować płatności związane z produkcją.
– Musimy przyspieszyć nasze prace nad wdrożeniem nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Tego oczekują rolnicy europejscy i tego wymaga Europa wychodząca z koronawirusa – podkreślił minister Ardanowski.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: MRiRW
UE wycofuje więcej substancji czynnych niż wprowadza nowych na rynek [WIDEO]