niedziela, 26 stycznia, 2025

Wpływ cyklu aktywności słońca na ceny kukurydzy i soi

Meteorolodzy, socjolodzy i ekonomiści starej szkoły od dawna uważają, że cykl słoneczny ma duży wpływ na działalność człowieka i ogólny stan zdrowia wszystkich żywych istot. Istnieje wiele badań pokazujących związek pomiędzy liczbą plam słonecznych i ogólną aktywnością słoneczną a wydarzeniami na Ziemi. Wielu uczestników rynku zauważa też związek tego zjawiska z kształtowaniem się trendów giełdowych cen kukurydzy i soi.

Od wielu lat wykorzystuje się 11-letni i 22-letni cykl słoneczny, jako wiodące narzędzie do przewidywania ogólnych wzorców pogodowych w długoterminowych prognozach. Cykl słoneczny to termin określający cykliczną naturę aktywności słonecznej. Cykl słoneczny rozpoczyna się, gdy nad powierzchnią Słońca pojawia się minimalna liczba plam słonecznych, które pojawiają się w wyniku zmian pola magnetycznego i powodują małe skupiska mniej intensywnego ciepła emitowanego przez Słońce. Cykl rozpoczyna się od bardzo rzadkiego pojawiania się plam słonecznych, a przez pewien czas mogą w ogóle się nie pojawiać, a rozbłyski słoneczne stają się stłumione i nieliczne. Zwykle w ciągu pięciu do sześciu lat po minimalnej aktywności słonecznej następuje stały wzrost liczby plam słonecznych.

Szczyt cyklu słonecznego ma miejsce, gdy liczba plam słonecznych osiąga maksimum, a rozbłyski i erupcje na powierzchni Słońca występują często i z dużą intensywnością.

Jednocześnie obserwowana jest współzależność trendów w występowaniu zdarzeń pogodowych La Niña pomiędzy minimum i maksimum aktywności słońca.

W tym okresie susze najczęściej występują na średnich szerokościach geograficznych na całym świecie. Niedawne minimum słoneczne miało miejsce w 2020 r., a wieloletnia La Niña rozwinęła się i dominowała w latach 2020–2023. Długotrwała La Niña zmniejszyła opady na średnich szerokościach geograficznych, co doprowadziło do zmniejszenia wilgotności i znacznego wzrostu ekstremalnych temperatur.

Po maksimum słonecznym zwykle następuje kolejne pięć do sześciu lat spadku aktywności słonecznej, co daje całkowity okres od 10 do 12 lat od minimum do maksimum i z powrotem do następnego minimum, czyli tak zwanego „11 lat” cykl.

Istnieje również tendencja, zgodnie z którą co drugi 11-letni cykl słoneczny powoduje poważniejsze zjawiska pogodowe na całym świecie.

Początek lat 20. XXI wieku stanowił część tego 22-letniego cyklu, a anomalie pogodowe obserwowane na całym świecie były poważniejsze niż w jakimkolwiek innym momencie któregokolwiek z cykli słonecznych, co można znaleźć w zapisach pogodowych. Lata 30., 50., koniec lat 70., 1998–2002 i ostatnio 2020–23 to okresy ekstremalnych warunków pogodowych związanych z 22-letnim cyklem słonecznym.

Naukowcy uważają, że Słońce niedawno osiągnęło szczyt swojej aktywności. Obecny cykl mógł osiągnąć szczyt w sierpniu 2024 r. W takim przypadku można dokonać kilku szacunków dotyczących pogody w 2025 r.: Zimy w Ameryce Północnej następujące po maksimum słonecznym są zwykle chłodniejsze, a wiosny cieplejsze. Obecny trend mroźnej pogody w Ameryce Północnej z pewnością wpisuje się w tę formułę.

Od 1960 r. obserwuje się również tendencję do wzrostu cen kontraktów terminowych na kukurydzę i soję rok po maksimum cyklu aktywności słonecznej, w tym w 2025 r. W większości przypadków miesięczne ceny kontraktów futures były takie same lub nieco wyższe rok po sezonie wegetacyjnym, który przypada w okolicach maksimum słonecznego.

Wynika z tego, że ceny kontraktów terminowych we wrześniu pozostaną takie same lub będą nieco wyższe niż we wrześniu 2024 r. – przynajmniej tak sugeruje cykl słoneczny.

Źródło: oleoscope

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x