czwartek, 22 lutego, 2024

Wojna zniszczy rolne rynki!

spot_img

W odniesieniu do dramatycznej sytuacji na Ukrainie, Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Wicepremiera, a zarazem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryka Kowalczyka, z oficjalnym wnioskiem o podjęcie na szczeblu kierownictwa Unii Europejskiej, działań na rzecz odłożenia w czasie reformy Wspólnej Polityki Rolnej, a także wdrażania Strategii Bioróżnorodności oraz Od pola do stołu.

Nie czas na reformę WPR!

W uzasadnieniu wniosku podpisanego przez Prezesa WIR Piotra Walkowskiego do Ministra Rolnictwa Henryka Kowalczyka czytamy: 

„Wojskowa agresja Rosji na Ukrainę wywróci rynki rolne. Oba kraje są ważnymi graczami na światowym rynku rolnym. Ukraina jest dużym producentem zboża, kukurydzy czy drobiu. Podobnie Rosja. Nie wiemy, jak potoczą się dalej losy tego kraju i krajów sąsiednich. Widzimy już olbrzymi napływ uchodźców, których trzeba będzie wykarmić. Brak zboża i kukurydzy na rynku nie tylko spowoduje podwyższenie cen tych surowców, ale stworzy zagrożenie dla kontynuacji produkcji zwierzęcej, tak ważnej dla polskiego rolnictwa i eksportu. To z kolei wywoła kolejną falę inflacyjną.”

Nadchodzi okres niedostatku!

Kierownictwo wielkopolskiego samorządu rolniczego ocenia też, że w obecnej sytuacji, kraje członkowskie Unii Europejskiej, nie mogą sobie pozwolić na zmniejszanie produkcji żywności, nadmierny nacisk na działania proekologiczne i jak to określa WIR: „pozostanie elitarnym klubem konsumentów o wysokich dochodach”. 

– Musimy przygotować się na funkcjonowanie w gospodarce niedoboru – stwierdzają przedstawiciele WIR. – Rozumiemy konieczność ochrony środowiska i klimatu, ale kwestie te muszą niestety odejść na plan dalszy i poczekać na ustabilizowanie się sytuacji za wschodnią granicą Unii Europejskiej. Dotyczy to w równym stopniu energetyki opartej na paliwach stałych czy energetyki atomowej, jak i produkcji żywności.

Izba rolnicza ocenia też, że wdrożenie powyższych proekologicznych działań może doprowadzić do zmniejszenia wielkości ogólnej produkcji rolniczej o 15, a nawet 20 procent. Natomiast zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa żywnościowego nabiera obecnie szczególnego znaczenia. 

PROW z elementami KPS!

W związku z tym Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka z wnioskiem o podjęcie, na poziomie instytucji Unii Europejskiej, działań mających na celu odłożenie w czasie reformy Wspólnej Polityki Rolnej oraz wdrażania strategii Bioróżnorodności i Od pola do stołu

Zamiast tego WIR proponuje kontynuację, dobrze już rolnikom znanego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także stopniowe wprowadzanie do niego elementów przygotowanego i negocjowanego do tej pory, krajowego Planu Strategicznego dla WPR (np. niektórych ekoschematów). Zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego, pozwoli to na lepsze przygotowanie służb doradczych, a w konsekwencji również rolników do wdrożenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej.
WIR sugeruje też wzmożenie prac nad upowszechnieniem uprawy roślin białkowych (np. upraw soi), dla zapewnienia samowystarczalności żywnościowej również w tym zakresie. 

Źródło: WIR
Foto: Pixabay 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x