piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Wielki dylemat: Przyszłość Polic w rękach udziałowców Grupy Azoty

spot_img

Grupa Azoty stawia czoła kolejnym wyzwaniom związanym z kondycją swoich spółek zależnych. Ostatnie wyniki finansowe za 2023 rok, ogłoszone niedawno przez Grupę Azoty, rzuciły nowe światło na sytuację ekonomiczną w ich podmiotach, zwłaszcza w kontekście Zakładów Chemicznych Police. Odpisy aktywów trwałych osiągające imponującą sumę łączną 1,553 mld zł wywołują poważne pytania dotyczące dalszej działalności tych zakładów.

Grupa Azoty nie radzi sobie dobrze

Grupa Azoty podkreśla, że wymienione odpisy mają charakter jednorazowy i nie wpłyną na skonsolidowany wynik EBITDA, co stanowi pewne pocieszenie. Niemniej jednak, musimy spojrzeć na głębsze implikacje tych działań. Testy na utratę wartości aktywów trwałych wykazały niedobory, szczególnie w segmencie tworzyw, co zmusiło do utworzenia odpowiednich odpisów.

Warto zauważyć, że konieczność dokonania tych odpisów jest bezpośrednim efektem prognozowanego pogorszenia rentowności i perspektyw rynkowych, zwłaszcza w sektorze produktów azotowych. W przypadku Zakładów Chemicznych Police oraz Grupy Azoty Polyolefins, odpisy te są wyraźnym sygnałem trudności, jakie te spółki mogą napotkać w najbliższej przyszłości.

Właśnie te trudności stawiają pod znakiem zapytania przyszłość Zakładów Chemicznych Police. W sytuacji, gdy odpisy obniżą wynik brutto Grupy Azoty Police o ponad 900 mln zł, zwołanie walnego zgromadzenia staje się koniecznością. Artykuł 397 kodeksu spółek handlowych stanowi jasną podstawę prawną dla podjęcia decyzji dotyczącej dalszego istnienia spółki. Jest to moment, w którym udziałowcy będą musieli podjąć kluczową decyzję.

Co dalej? Czy udziałowcy zdecydują się na kontynuowanie działalności?

Sytuacja Grupy Azoty Polyolefins również wymaga uwagi. Aktualizacja modelu finansowego tej spółki ma istotny wpływ na wyniki jednostkowe oraz skonsolidowane Grupy Azoty Police. Wzrost odpisów na wartość akcji spółek zależnych dodatkowo komplikuje obraz sytuacji finansowej.

W perspektywie zbliżającego się walnego zgromadzenia, kluczowe pytanie brzmi: co dalej? Czy udziałowcy zdecydują się na kontynuowanie działalności Zakładów Chemicznych Police i Grupy Azoty Polyolefins, mimo obniżenia wyników i wyzwań związanych z przyszłością tych spółek? Czy może będą szukać alternatywnych rozwiązań, które mogłyby zapewnić lepszą ochronę ich interesów?

Odpowiedź na pytanie o dalsze istnienie Polic pozostaje  na razie zawieszona w powietrzu, oczekując na decyzję udziałowców. Sprawozdania finansowe za 2023 r. Grupa Azoty przedstawi 29 kwietnia.

źródło:money.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x