wtorek, 28 marca, 2023
spot_img

Więcej pieniędzy na ogrodzenia?

spot_imgspot_img

Temat strat i wydatków ponoszonych przez rolników w związku z szerzącą się epidemią ASF w hodowlach trzody chlewnej to punkt zapalny wielu dyskusji, a także jeden z najważniejszych powodów ostatnich rolniczych protestów. W tym kontekście Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało do publicznych konsultacji projekt Rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego środkami z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Zwiększenie środków na ogrodzenia 


Mające wejść w życie od 1 listopada br. nowe zasady bioasekuracji zapobiegającej ASF, nakładają na Rolników konieczność wykonania wielu inwestycji w gospodarstwach. Naczelną zasadą jest tu oddzielenie części hodowlanych od tych, w których przebywają ludzie niezwiązani z pracą przy utrzymywaniu świń. Dlatego w pakiecie konsultowanych ministerialnych zmian zawarto min. propozycję podwyższenia wysokości jednostkowych standardowych stawek wykonania ogrodzenia chlewni wraz z terenem koniecznym do obsługi świń. Stawki te zaktualizowano w stosunku obowiązujących  obecnie, a ustalonych na podstawie wysokości cen w 2018 roku. Przy czym, uwzględniono tu zmiany poziomu cen robót budowlanych koniecznych do wykonania ogrodzenia. Sprecyzowano też ceny poszczególnych elementów instalacji jak np. bramy, furtki, czy tzw. powtarzalne przęsła. 

W projekcie rozporządzenia zmieniono wysokości stawek za wykonanie: 1 metra bieżącego ogrodzenia na 230 zł (obecnie 200 zł), bramy na 2100 zł (obecnie 1820), a furtki na 710 zł (obecnie 610 zł).

Pomoc jeszcze przed naborem?

Ministerstwo Rolnictwa chce aby jeszcze przed planowanym na wrzesień naborem wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”, rolnicy zyskali możliwość  otrzymania wyższego wsparcia na inwestycje dotyczące wykonania ogrodzeń chroniących gospodarstwa przed ASF.
 
Źródło: MRIRW
Foto: Pixabay 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x