Co znajdziesz w artykule?
Ruch Społeczno – Polityczny Polska2050, podczas dzisiejszej (10 marca br.), konferencji prasowej, która odbyła się przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wysunął propozycję zwiększenia kwot refinansowania przez budżet państwa środków wydanych na fundusz sołecki, z obecnych stawek wynoszących (w zależności od zamożności gminy): 20, 30 i 40 procent, do 40, 50 i 60 proc. Uzasadnieniem propozycji rozszerzenia państwowego wsparcia są problemy związane z kryzysem gospodarki i obostrzeniami COVID-19.
Dodatkowe uprawnienia sołtysów?
Następna propozycja dotyczyła przyznania sołtysom legitymacji skargowych do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i umożliwienie im wnoszenia skarg na rozstrzygnięcia finansowe władz gminy. W opinii przedstawicieli Ruchu Polska2050 korzystnym rozwiązaniem byłoby też wprowadzenie możliwości ubezpieczenia sołtysów od odpowiedzialności cywilnej. Miałyby tego dokonywać gminy.
Pozyskiwanie środków UE i krajowych
Polska2050 proponuje też rozszerzenie możliwości aplikowania o środki zewnętrzne przez sołectwa z funduszy norweskich i unijnych. Z myślą o sołectwach i lokalnych inicjatywach – jak proponuje ugrupowanie – należałoby także stworzyć specjalną ścieżkę grantową w Narodowym Instytucie Wolności.
11 marca Dzień Sołtysa
Powyższe postulaty przedstawiła posłanka Hanna Gill-Piątek. Okazją do tego jest przypadający na jutro (11 marca) Dzień Sołtysa. Dodajmy, że fundusz sołecki funkcjonuje w Polsce od 2009 roku. Fundusz sołecki to środki zabezpieczone w budżetach gmin dla poszczególnych sołectw z przeznaczeniem na działania i przedsięwzięcia służące poprawie warunków życia mieszkańców. Na obszarze kraju ustanowiono ponad 40 tys. sołectw. Inicjatorem i liderem Ruchu Polska2050 jest Szymon Hołownia.
Źródło i foto: profil Polska2050 na Twitter