W obliczu trudności, z jakimi borykają się rolnicy w Unii Europejskiej (UE), Komisja Europejska przedstawia propozycję zmian w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Centralnym punktem zmian jest tymczasowe odstąpienie od pewnych zasad WPR, które nakładają na rolników obowiązek ugorowania 4% gruntów, znanego jako norma GAEC 8.
Derogacja GAEC 8 ws. ugorowania 4% gruntów
Dzisiaj Komisja Europejska przekazała państwom członkowskim swoją propozycję ws. obowiązku ugorowania 4% gruntów, która teraz zostanie poddana głosowaniu na spotkaniu komitetu. Cel to znalezienie równowagi między wsparciem dla rolników w trudnych czasach a ochroną środowiska.
Aby otrzymać wsparcie z WPR, rolnicy muszą spełnić wyższe standardy, korzystne dla środowiska i klimatu, zwane „dobrymi warunkami rolniczymi i środowiskowymi” (GAEC). Jedną z tych zasad, GAEC 8, nakłada obowiązek ugorowania 4% gruntów, takich jak nieużytki, żywopłoty czy drzewa. Jednak teraz Komisja proponuje tymczasowe zwolnienie od ugorowania 4% gruntów w 2024 roku.
Rolnicy w UE mogą uniknąć obowiązku pozostawiania 4% jeśli…?
Zgodnie z nową propozycją, rolnicy w UE mogą uniknąć obowiązku ugorowania 4% gruntów, jeśli zdecydują się uprawiać rośliny, które wiążą azot, czyli gatunki bobowate (np. groch, łubiny czy soja) i/lub rośliny międzyplonowe na 7% swoich gruntów. Rośliny międzyplonowe rosną między głównymi uprawami i mogą służyć różnym celom, na przykład jako pasza dla zwierząt czy nawóz zielony. Te uprawy mają przynieść korzyści środowiskowe, takie jak poprawa zdrowia gleby, ochrona różnorodności biologicznej i ograniczenie wycieku substancji odżywczych. Dodatkowo, uprawy te muszą być prowadzone bez użycia środków ochrony roślin, aby spełniać wymogi środowiskowe WPR.
Jeśli propozycja zwolnienia z obowiązku ugorowania 4% gruntów zostanie zatwierdzona, zmiany będą obowiązywać wstecz od 1 stycznia 2024 roku. Państwa członkowskie, które chcą skorzystać z derogacji na szczeblu krajowym, muszą powiadomić Komisję w ciągu 15 dni, aby rolnicy mogli być poinformowani jak najszybciej.
Co najistotniejsze, derogacja dotyczy tylko obecnego 2024 r. Nie wiadomo na ten moment, czy wymóg ugorowania 4% gruntów nie wróci w 2025 r.
źródło: ec.europa.eu