sobota, 29 marca, 2025
spot_img

W większości krajów UE uprawy ozime są w dobrym stanie

spot_imgspot_img

Według pierwszych ocen Służby Monitorowania Upraw UE (MARS) uprawy ozime są w dość dobrym stanie. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, mniej obszarów jest obecnie dotkniętych niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Istnieje jednak szereg obszarów problemowych, w przypadku których nadchodzące warunki pogodowe będą miały decydujące znaczenie.

Utrzymujący się niedobór opadów zwiększa obawy w częściach Europy Środkowej i Wschodniej

W niektórych częściach Rumunii i Bułgarii nadal występują regiony, w których uprawy zostały nieodwracalnie dotknięte, a najbardziej widoczne jest to we wschodniej części Ukrainy, Maroka i zachodniej Algierii.

Głównym problemem jest niedobór wody. Suche gleby we wschodniej Polsce i Czechach mogą stać się problematyczne, gdy wznowią wzrost uprawy ozime i trzeba będzie siać uprawy jare. Jednak według MARS na Ukrainie niedobór opadów dotknął cały kraj w różnym stopniu. Na razie negatywny wpływ na przyszłe zbiory ogranicza się do regionów wschodnich, gdzie niekorzystny początek sezonu nadal się utrzymuje.

W Rumunii i Bułgarii przeważają również suche warunki glebowe. Zaopatrzenie upraw rolnych w wodę jest poniżej optymalnego poziomu. Znaczny niedobór opadów na Węgrzech utrudnił również rozwój upraw ozimych.

Obszary do obserwacji – Alerty

Pierwsza prognoza plonów jest lepsza od ubiegłorocznej

Prognozy dotyczące plonów na początku sezonu opierają się na trendach historycznych, co skutkuje lepszymi wynikami niż w ubiegłym roku i wyższymi od średniej z 5 lat. Dlatego też MARS w swoich pierwszych szacunkach dotyczących upraw ozimych na rok 2025 zakłada plon pszenicy miękkiej w krajach UE na poziomie 6 ton/ha. Jest to o 8% więcej niż w 2024 r. i o 4% powyżej średniej pięcioletniej.

Oczekiwane plony średnie w UE-27

Źródło: KE

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x