środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

W trosce o zapylacze. Bez nich nie można liczyć na wysokie plony

spot_img

Owady zapylające, w tym przede wszystkim pszczoły, odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie oraz w produkcji roślinnej. Dlatego wiosna, kiedy drzewa owocowe i inne rośliny zaczynają kwitnąć, to bardzo ważny okres dla pszczelarzy i rolników. Choć coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z konieczności ochrony zapylaczy, wciąż istnieją poważne zagrożenia, które wpływają na ich populację.

Owady zapylające – klucz do wyższych plonów drzew owocowych i rzepaku

Owady zapylające odgrywają kluczową rolę w zachowaniu równowagi w środowisku przyrodniczym oraz w produkcji roślinnej, co ma ogromne znaczenie dla gospodarki człowieka. Dzięki kampaniom edukacyjnym i szeroko prowadzonej edukacji, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z niezastąpionej roli pszczół i innych owadów w ekosystemie. Efektem tych działań jest wzrost powszechnej świadomości i większa troska o te bezcenne owady. Zbliża się czas kwitnienia drzew owocowych i rzepaku. Owady zapylające  to gwarancja wyższego plonu. W przypadku rzepaku o 30%, a jabłoni aż o 90%. Obecność upraw w pobliżu pasieki to niekwestionowane korzyści dla pszczelarza. Zapewniają dogodne warunki do zbierania przez pszczoły nektaru i pyłku.

Współpraca rolników i pszczelarzy – klucz do zwiększenia rentowności i ochrony pszczół

Współpraca między rolnikami a pszczelarzami w kwestii zapylania roślin jest kluczowa dla uzyskania wyższej rentowności produkcji oraz ochrony pszczół i środowiska. Obecnie większość pszczelarzy deklaruje taką kooperację i cieszy się z jej efektów. Jednakże, w ostatnim czasie, pojawiają się obawy związane ze stosowaniem pestycydów nieznanej jakości, co stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo pszczół. Dlatego coraz ważniejsze staje się przestrzeganie terminów zabiegów i współpraca w zakresie ochrony pszczół, aby zapewnić im dogodne warunki do zbierania nektaru i pyłku.

Bezpieczeństwo pszczół i środowiska zagrożone przez podróbki

W trosce o bezpieczeństwo pszczół i środowiska naturalnego, konieczne jest stosowanie oryginalnych preparatów ochrony roślin. Niestety, coraz częściej mamy do czynienia z niesprawdzonymi preparatami, które nie tylko nie spełniają swojej roli, ale także stanowią poważne zagrożenie dla owadów pożytecznych. Podróbki preparatów nie tylko nie zawierają substancji aktywnych w wystarczających ilościach, ale często zawierają też nieznane i nie przebadane substancje, które mogą szkodzić nie tylko owadom, ale także ludziom. Co gorsza, niektóre z podróbek zawierają związki o znacznie wyższej toksyczności niż oryginalne preparaty, a nawet niebezpieczne, zakazane składniki. Stosowanie nieoryginalnych pestycydów jest także zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Tylko zakup oryginalnych środków ochrony roślin, z kontrolowanym składem, gwarantuje bezpieczeństwo zarówno dla roślin, jak i owadów zapylających oraz dla nas, ludzi. 

Wyeliminowanie podróbek środków ochrony roślin jest możliwe do zrealizowania

Każdy preparat przeznaczony do ochrony roślin zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży i użycia, jest skrupulatnie oceniany pod kątem wpływu na środowisko, w tym także na zapylacze. Badania takie prowadzone są najpierw przez ekspertów unijnych, a następnie przez krajowych specjalistów. Dopuszczane do sprzedaży są tylko te produkty,  które – stosowane zgodnie z zaleceniami producenta – nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Nowoczesne preparaty chemicznej ochrony roślin przy prawidłowym ich użyciu, w porozumieniu z właścicielami pasiek, mogą być bezpieczne dla owadów zapylających.

Mimo, iż zatrucia pszczół w wyniku nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin to jedynie 1% przyczyn upadków rodzin pszczelich, to jednak należałoby to zjawisko całkowicie wyeliminować. Zwłaszcza, że jest to możliwe do zrealizowania. Wystarczy przestrzegać elementarnych zasad. Przede wszystkim należy odejść od stosowania środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.

źródło: opracowanie na podstawie tekstu Anny Rogowskiej

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x