wtorek, 8 października, 2024
spot_img

W Rosji ceny krajowe pszenicy są najwyższe od maja tego roku

spot_img

Krajowe ceny rosyjskiej pszenicy IV klasy (12,5% białka) wzrosły od końca lipca o 1025 rubli, do 13 925 rubli/t (154 USD za tonę). Oznacza to wzrost o ok. 8% w sierpniu i najwyższy poziom cen od maja tego roku – wynika z informacji firmy analitycznej SovEcon.

Osłabienie rubla i popyt wewnętrzny wsparły ceny pszenicy w sierpniu

Jak wyjaśniono, ceny zbóż wzrosły w sierpniu w związku z rosnącym popytem i osłabieniem rubla.

„Popyt na rosyjską pszenicę ze strony eksporterów jest stosunkowo wysoki. Od końca lipca do połowy sierpnia ceny rosyjskiej pszenicy w portach wzrosły o 650 rubli do 16 400 rubli (181 dolarów). Popyt na rosyjską pszenicę na rynku krajowym również pozostaje wysoki, głównie ze strony hodowców zwierząt i wytwórni pasz” – czytamy w raporcie SovEkon.

Producenci wstrzymują się ze sprzedażą ziarna

Jednocześnie raport podkreśla, że podaż rosyjskiej pszenicy pozostaje ograniczona. Producenci wstrzymują sprzedaż w oczekiwaniu na lepsze ceny. Notowania wspiera także osłabienie rubla. Na zamknięciu 23 sierpnia kurs dolara amerykańskiego wynosił 91 rubli w porównaniu do 86 rubli na koniec lipca.

Raport informuje, że w ostatnim tygodniu ceny zakupu pszenicy w portach Federacji Rosyjskiej ustabilizowały się na poziomie 16 400 rubli/t (bez zmian w porównaniu z ubiegłym tygodniem). Może to wskazywać na pewien spadek popytu na pszenicę ze strony eksporterów.

„Biorąc pod uwagę stopniowy spadek popytu i osłabienie rynku światowego, potencjał dalszego wzrostu cen wydaje się ograniczony” – podsumowują analitycy.

Notowania międzynarodowe rosyjskiej pszenicy pozostają stabilne, mimo przecen na rynku giełdowym

Notowania eksportowe rosyjskiej pszenicy od początku lipca utrzymują się na poziomie około 220 dolarów/t (FOB). W tym samym czasie ceny pszenicy na giełdzie Matif spadły z 260 do poniżej 200 dolarów/t (seria wrześniowa).

Produkcja, zużycie i zapasy pszenicy w Rosji według USDA

Źródło: SovEcon, USDA

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x