piątek, 11 lipca, 2025
spot_imgspot_img

W obronie europejskiego rolnictwa – głos rolników z całej Unii. Co z umową Mercosur?

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

9 lipca 2025 roku w Warszawie odbyła się konferencja „W obronie europejskiego rolnictwa – apel o odpowiedzialną politykę UE”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli organizacji rolniczych z wielu państw członkowskich Unii Europejskiej, rolników, ekspertów, a także media. W centrum uwagi znalazły się wyzwania przed jakimi stoi europejskie rolnictwo. Poruszono tematy Wspólnej Polityki Rolnej, zagrożeń wynikających z umowy Mercosur oraz potrzeb i realnej ochrony rynku rolnego.

Alarmujący kryzys na rynku cukru

Konferencję poprzedził oficjalny apel skierowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego, w sprawie pogłębiającego się kryzysu na rynku cukru. Jak wskazano, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ceny cukru spadły aż o 40%, a obecne stawki kontraktacyjne dla plantatorów buraka cukrowego są niższe niż koszty produkcji. Sytuacja ta grozi upadkiem całych gospodarstw, likwidacją cukrowni, a w dłuższej perspektywie – uzależnieniem Polski od importu.

Sygnatariusze apelu domagają się natychmiastowych działań interwencyjnych – w tym analizy mechanizmów cenowych, stworzenia skutecznych narzędzi wsparcia i wprowadzenia barier chroniących rynek przed destabilizującym importem. Kryzys sektora cukrowniczego wskazano jako przykład problemów strukturalnych w europejskim rolnictwie, wymagających rozwiązań na poziomie unijnym.

Stanowczy sprzeciw wobec zmian

Głównym punktem konferencji była prezentacja wspólnego apelu organizacji rolniczych z całej Unii Europejskiej, zatytułowanego „Głos rolników – Nie sprzedawajcie europejskiego rolnictwa!”. Dokument ten wyraża zdecydowany sprzeciw wobec propozycji włączenia Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) do ogólnego budżetu polityki spójności UE. Uczestnicy wydarzenia podkreślili, że osłabienie WPR będzie oznaczać nie tylko odebranie rolnictwu stabilnego finansowania, ale również zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego, spójności obszarów wiejskich i autonomii strategicznej Europy.

Mercosur zagrożeniem

Znaczną część debaty poświęcono analizie potencjalnych skutków umowy handlowej UE-MERCOSUR. Uczestnicy konferencji jednoznacznie potępili próbę wdrożenia porozumienia w jego obecnym kształcie. Zwracano uwagę, że umowa ta faworyzuje import tanich produktów rolnych z krajów Ameryki Południowej, które nie spełniają unijnych standardów środowiskowych, sanitarnych czy dotyczących dobrostanu zwierząt. Rolnicy argumentowali, że otwarcie rynku na takie produkty doprowadzi do nieuczciwej konkurencji i dalszego osłabiania europejskiego rolnictwa, zwłaszcza wrażliwych sektorów, takich jak mięso, mleko, cukier czy zboża. Wskazano, że porozumienie uderzy szczególnie w małe i średnie gospodarstwa, przyspieszając ich upadek i pogłębiając zjawisko wyludniania wsi.

Sprawdź także: Nie będzie zgody na Mercosur. Polska i Francja ponownie protestują

Potrzeba spójności i wzajemności

Organizacje rolnicze zwróciły również uwagę na rosnącą rozbieżność między polityką środowiskową UE a jej polityką handlową. Z jednej strony rolnicy są zobowiązywani do spełniania coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych, z drugiej Unia akceptuje import żywności z krajów, które nie przestrzegają nawet podstawowych zasad zrównoważonego rozwoju. Domagano się wprowadzenia tzw. „środków lustrzanych”, które zapewniłyby, że wszystkie produkty trafiające na rynek UE będą wytwarzane zgodnie z tymi samymi standardami. Apelowano o uczciwe warunki konkurencji, pełną wzajemność, certyfikację i rzeczywistą kontrolę importu.

Wspólny apel rolników żądania i ostrzeżenia

W końcowej części konferencji przedstawiono konkretne postulaty. Organizacje rolnicze zażądały:

– zachowania Wspólnej Polityki Rolnej jako autonomicznego filaru UE z odrębnym budżetem,

– natychmiastowego zawieszenia ratyfikacji umowy Mercosur,

– wzmocnienia mechanizmów zarządzania ryzykiem i rynkiem w rolnictwie,

wprowadzenia zasad uczciwego handlu opartego na wzajemności i równych standardach,

– realnego wsparcia dla produkcji krajowej i obszarów wiejskich.

Wspólny dokument podpisali przedstawiciele organizacji z wielu państw członkowskich. Podkreślono, że to nie jest protest, lecz apel o rozsądek. Przypomniano Komisji Europejskiej, że bezpieczeństwo żywnościowe i strategiczna autonomia rolnictwa nie mogą być przedmiotem negocjacji politycznych.

Wnioski i przesłanie konferencji

Konferencja z 9 lipca 2025 roku była wyrazem głębokiego niepokoju środowisk rolniczych wobec kierunku, w jakim zmierza polityka unijna. Przyniosła zjednoczony głos europejskich rolników, którzy domagają się szacunku, uczciwości i dialogu. Wydarzenie to wykazało, że dalsze ignorowanie problemów sektora rolnego może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla producentów żywności, ale dla całej Europy jej konsumentów, środowiska, bezpieczeństwa i przyszłości.

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x