Ceny hurtowe i detaliczne oleju napędowego zawróciły w górę w ostatnim tygodniu, a różnica w wycenie hurtowej ON, w stosunku do Pb95, wzrosła do prawie 1 zł/l. Tymczasem benzyna taniała nadal, ale już tylko na stacjach paliw. Za odwrócenie tendencji cenowych odpowiada 10% odbicie na rynku ropy (w skali tygodnia) i powrót notowań USD/PLN w okolice lipcowych maksimów (ok. 4,80).
W najbliższych dniach ceny obu paliw powinny na stacjach rosnąć, szczególnie w przypadku diesla, który sprzedawany jest często poniżej cen hurtowych.
Według e-Petrol w połowie 34-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,56 zł/l i 7,26 zł/t. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena popularnej 95-ki spadła o 10 groszy, ale cena diesla wzrosła o 23 grosze na litrze. Cena średnia autogazu nie zmieniła się w tym czasie i wyniosła 3,19 zł/l.
Warto w tym miejscu zauważyć, że faktyczne zakupy paliw na stacjach są znacznie tańsze, a to za sprawą 30-groszowego upustu wakacyjnego wprowadzonego przez Orlen, Lotos, BP i Moya.
Ceny średnie paliw w detalu: 24-08-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):
• Pb98: 7,44 zł/l (-10 gr/l);
• Pb95: 6,56 zł/l (-10 gr/l);
• ON: 7,26 zł/l (+23 gr/l);
• LPG: 3,19 zł/l ( 0 gr/l).
Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).
Ceny paliw w kraju:
Rynek ropy:
Notowania ropy Brent spadły w okolice 92 usd/b w połowie sierpnia (najniżej od lutego 2022) i od tego czasu rosną systematycznie. Obawy o globalny popyt i zapowiedzi powrotu dostaw irańskiej ropy w niedalekim terminie skonfrontowane zostały ze słowną interwencją ministra energii Arabii Saudyjskiej, który zagroził, że kartel OPEC+ obniży produkcję surowca w sytuacji zmniejszającego się popytu. Interwencja przyniosła efekt w postaci wybicia notowań ropy o 10% od dołka z połowy miesiąca. W czwartek (25.08.2022) wycena baryłki Brent sięga ok. 101 usd. Niestety blisko rekordów notowany jest USD/PLN, a to dodatkowo przekłada się na wysokie ceny zakupu surowca i paliw gotowych na rynkach zagranicznych.
Dzienne ceny paliw w hurcie (bez VAT):
Różniąca w cenie hurtowej ON w stosunku do Pb95 zbliża się 1 zł/l:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com