Co znajdziesz w artykule?
W grudniu 2024 roku wskaźnik cen olejów roślinnych FAO wyniósł 163,3 punktu, co stanowi spadek o skromne 0,9 punku (0,5 procent) w porównaniu z listopadem. W stosunku grudnia 2023 roku wartość indeksu wzrosła aż o 33,5%
Olej palmowy drożał siódmy miesiąc z rzędu
Marginalne obniżenie indeksu odzwierciedlało głównie niższe ceny soi, nasion rzepaku i oleju słonecznikowego, które z nawiązką zrekompensowały nieco wyższe ceny oleju palmowego. W grudniu międzynarodowe notowania oleju palmowego wzrosły średnio o 2,0 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem, w dużej mierze dzięki przedłużającym się ograniczonym dostawom w wiodących krajach produkujących w Azji Południowo-Wschodniej.
W grudniu spadły ceny światowe pozostałych głównych olejów roślinnych
Światowe ceny oleju sojowego spadły umiarkowanie, poparte perspektywami obfitych globalnych dostaw i nieco słabszym popytem w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Tymczasem światowe ceny oleju rzepakowego i słonecznikowego również spadły z powodu spadku popytu.
Uśredniony wskaźnik cen olejów roślinnych za cały 2024 rok wzrósł o blisko 10% – r/r
W całym 2024 r. wskaźnik cen olejów roślinnych FAO wyniósł 138,2 pkt., co oznacza wzrost o 11,9 pkt, czyli o 9,4 proc. w porównaniu z 2023 r. w związku ze ograniczeniem globalnych dostaw.
Cena oleju rzepakowego w Polsce była w grudniu niższa niż przed rokiem
Dane MRiRW pokazują, że krajowe ceny oleju rzepakowego rafinowanego zaczęły lekko rosnąć w listopadzie po długim okresie stabilizacji. Jednak w grudniu krajowe ceny oleju rafinowanego spadły do 4.697 zł/t, ale są one o 6% niższe niż rok wcześniej (4.986 zł/t – średno w grudniu 2023 roku),
Cena oleju rzepakowego (rafinowany) w Polsce od 2018 roku:
Źródło: FAO, MRiRW