Co znajdziesz w artykule?
W 2024 roku przychody z eksportu ukraińskiej żywności rosły równocześnie na wszystkich głównych regionalnych rynkach zbytu – w Unii Europejskiej, Azji i Afryce. Poinformowało Narodowe Centrum „Instytut Ekonomiki Rolnej”.
52% ukraińskiego eksportu rolnego trafiło na rynek UE
Jednocześnie decydującym czynnikiem zwiększającym wolumen dostaw zagranicznych produktów rolnych w kontekście pełnowymiarowej inwazji Rosji na terytorium Ukrainy było utrzymanie koncentracji na rynkach Unii Europejskiej. Tym samym w 2024 r. wartość dostaw produktów rolnych pochodzenia ukraińskiego do państw członkowskich UE wzrosła o 3% w porównaniu z poprzednim rokiem (12,6 mld USD) i wyniosła 13 mld USD. Jednocześnie udział UE w krajowym eksporcie produktów rolnych stanowił w ubiegłym roku 52,4 proc. całego ukraińskiego eksportu rolnego.
Hiszpania, Holandia i Turcja to najwięksi importerzy ukraińskich towarów rolnych
Cechą charakterystyczną roku 2024 były zmiany w rankingu największych importerów ukraińskich produktów rolnych. Na szczycie rankingu znalazła się Hiszpania, która w ubiegłym roku zajmowała 5. miejsce w pierwszej dziesiątce. Jeśli w 2023 r. koszt dostaw z Ukrainy do tego kraju wyniósł 1,765 mld USD, to w 2024 r. wzrósł półtora raza – do 2,679 mld USD. Drugie miejsce w rankingu zajęła Holandia, zwiększając wolumen zakupów ukraińskich produktów rolnych produktów z 1,274 mld dolarów w 2023 r. do 1,799 mld dolarów (+41%). Turcja, która importowała z Ukrainy produkty rolne o wartości 1,658 mld dolarów, utrzymała trzecie miejsce w tym rankingu już trzeci rok z rzędu.
Utrzymanie korytarza morskiego jest i będzie kluczowe dla ukraińskiego eksportu
Jeśli chodzi o perspektywy ukraińskiego eksportu rolnego na 2025 rok, to w dużej mierze będą one zależeć od nieprzerwanego funkcjonowania kontrolowanego korytarza morskiego, ponieważ obecnie około 90% ilościowych wolumenów żywności eksportuje się drogami morskimi.
Źródło: APK-Inform