Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł w swoim comiesięcznym raporcie (z 09.03.2021) prognozę zbiorów zbóż na świecie, ale w jeszcze większym zakresie podwyższył szacowane spożycie ziarna. W skali globalnej produkcja podniesiona została o 9,7 mln ton (m/m), w tym pszenicy i kukurydzy, do 2,726 mld ton. Jednocześnie o 11,4 mln ton wzrosło oczekiwane spożycie, co spowodowało obniżenie (w stosunku do lutego) prognozowanych zapasów ziarna zbóż na koniec sezonu o 1,4 mln ton, do 797,1 mln ton.
Szczegółowe prognozy wskazują jednak na polepszenie światowego bilansu na rynku kukurydzy (wzrost zapasów m/m). Analitycy oczekiwali dalszego spadku światowych i amerykańskich zapasów tego zboża. Okazuje się, że przy wyjątkowo drogiej kukurydzy część globalnego popytu przenosi się na pszenicę paszową. Pokazały to wcześniejsze prognozy USDA, a marcowa dodatkowo podniosła o 5 mln ton, do rekordowych 35 mln ton wykorzystanie pszenicy paszowej w Chinach. W konsekwencji obniżenia zapasów pszenicy w Państwie Środka, USDA skorygowała w dół zapasy globalne tego zboża.
Bilans na rynku nasion oleistych wygląda w marcowej prognozie USDA nieco lepiej niż w lutym, ponieważ podniesione zostały o 0,8 mln ton, do 96,4 mln ton, zapasy nasion na koniec sezonu, które będą jednak 14% mniejsze niż na koniec sezonu 2019/20.
W krajowych (USA) bilansach zbóż i soi nie zaszły znaczące zmiany w stosunku do lutego, podczas gdy wielu analityków oczekiwało dalszego cięcia zapasów końcowych kukurydzy i soi.
Aktualizacja amerykańskich prognoz (najważniejszych na rynku) nie dostarcza nowych argumentów przemawiających za kontynuacją wzrostów notowań giełdowych zbóż i oleistych. Reakcją była zatem realizacja zysków z części długich pozycji spekulacyjnych i środowa (10.03.2021) przecena kontraktów w Chicago.
Kukurydza – świat: Produkcja kukurydzy podniesiona została o 2,3 mln ton, do 1,136 mld ton. Korekta w górę zbiorów dotyczyła głównie Południowej Afryki i w minimalnym zakresie Rosji oraz UE. Zużycie kukurydzy na świecie poniesiono o 1,3 mln ton, do 1,152 mld ton (przewyższy produkcję), a oczekiwane zapasy końcowe wzrosły od lutego o 1,1 mln ton, do 287,7 mln ton. W skali roku globalne zapasy końcowe kukurydzy obniżą się o 5,1%.
Pszenica – świat: Globalna produkcja pszenicy wzrosła (od lutego) o 3,3 mln ton, do rekordowych 776,8 mln ton. Odpowiada za to korekta w górę o 3 mln ton australijskiej produkcji (rekordowe 33 mln ton). USDA podniósł eksport pszenicy z Australii o 2 mln ton do 22 mln ton i pozostawił unijny i rosyjski eksport na poziomie odpowiednio 39 i 27 mln ton.
Spore zmiany dotyczą globalnej konsumpcji tego zboża. Światowa konsumpcja pszenicy powinna wynieść 775,9 mln ton i będzie minimalnie mniejsza od produkcji. Za kolejny wzrost spożycia pszenicy o 6,6 mln ton (m/m) odpowiadają głównie Chiny, gdzie prognozowane zużycie paszowe podniesiono o 5 mln ton do rekordowych 35 mln ton (pszenica jest tam tańsza od kukurydzy). W konsekwencji oczekiwane zapasy pszenicy na koniec sezonu zredukowano o 3 mln (m/m), do ciągle jeszcze rekordowych 301,2 mln ton.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA