Co znajdziesz w artykule?
Wprawdzie światowa produkcja nasion oleistych dla obecnego sezonu została obniżona w kwietniowym raporcie Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) to jednak zapasy na koniec sezonu wzrosły (m/m). Duże zapasy końcowe nasion oleistych, głównie dzięki soi, będą stanowić o wielkości podaży w kolejnym sezonie, a swoją pierwszą prognozę na sezon 2025/26 USDA opublikuje w maju.
Produkcja nasion oleistych została obniżona, ale i tak mocno wzrośnie w tym sezonie
Według USDA zbiory nasion oleistych w sezonie 2024/25 wyniosą 677 mln ton, czyli o 2 mln ton mniej niż prognozowano w marcu, ale o 20 mln ton powyżej sezonu 2023/24.
Przyczyną korekty w dół produkcji w tym miesiącu są nieco niższe szacunki zbiorów dla Chin oraz UE w 2024 roku. Jednocześnie prognozy zbiorów soi w Ameryce Południowej (trwają) pozostały na rekordowym poziomie.
Zapasy nasion oleistych będą rekordowe na koniec sezonu 2024/25
Mimo obniżenia oczekiwanej produkcji, oczekiwane na koniec tego sezonu światowe zapasy nasion oleistych wzrosły w kwietniu o 1,5 mln ton (w stosunku do marca) do rekordowego poziomu – 140,48 mln ton i będą o 3,2% wyższe w skali roku.
Światowa produkcja i zapasy soi będą w tym sezonie rekordowe
Szacunki dotyczące światowej produkcji soi zostały obniżone o symboliczne 0,2 mln ton do nadal rekordowych 420,6 mln ton. Prognozę globalnego zużycia podniesiono do 410,7 mln ton. Szacunki globalnego eksportu i importu wynoszą odpowiednio 182,12 mln ton i 179,4 mln ton. Globalna prognoza zapasów końcowych została podniesiona do 122,47 mln ton (+1,1 mln ton od marca).
Spadły nieco szacunki produkcji rzepaku i słonecznika w sezonie 2024/25
Szacunki światowej produkcji słonecznika zmniejszyły się o 170 tysięcy do 52,3 milionów ton. Dla Rosji prognoza wynosi 16,7 mln ton, co utrzymuje wiodącą pozycję Rosji w produkcji nasion słonecznika.
Globalną produkcję rzepaku szacuje się na 85,2 mln ton, co stanowi spadek o 0,45 mln ton w stosunku do prognozy z marca. Głównymi czynnikami powodującymi ogólny spadek szacunków były spadki w UE, Kanadzie i na Ukrainie. Jednocześnie dla Rosji i USA nieco zwiększono.
Ograniczona podaż olejów roślinnych utrzymywała wysokie ceny eksportowe na początku 2025 r.
Światowa produkcja olejów roślinnych nieznacznie spadła (w stosunku do marca) do 228,08 milionów ton z powodu mniejszej produkcji oleju palmowego w Azji Południowo-Wschodniej. Prognoza produkcji oleju słonecznikowego wynosi obecnie 20,38 mln ton, co stanowi spadek o 10 tys. ton w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Światowy handel olejem roślinnym i jego zapasy również uległy zmniejszeniu ze względu na spadek produkcji oleju palmowego. Eksport oleju słonecznikowego wzrósł z 12,81 do 13,03 mln ton.
Eksport oleju sojowego spada pomimo rekordowej produkcji. Rosnący popyt na biodiesel w Brazylii nadal powoduje, że olej sojowy trafia na krajowy rynek paliw, co ogranicza dostawy eksportowe. W sezonie 2024/25 produkcja oleju sojowego w Brazylii ma osiągnąć nowy rekordowy poziom prawie 12 milionów ton, a eksport ma wynieść 1,3 miliona ton. Zmniejszone dostawy eksportowe brazylijskiego oleju sojowego i oleju palmowego z Indonezji, Malezji i Tajlandii utrzymały wysokie ceny eksportowe światowych olejów roślinnych na początku 2025 r.
Większe zbiory soi w Argentynie i zwiększone tłoczenie mogą ograniczyć dalsze wzrosty cen olejów, ale silny globalny popyt na oleje roślinne w połączeniu ze stosunkowo ograniczonymi dostawami eksportowymi prawdopodobnie utrzymają wysokie ceny do końca trwającego sezonu 2024/25.
Źródło: USDA