Żółknięcie końcówek liści buraka. Jakie są przyczyny?

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

W ostatnim czasie pojawiło się sporo wątpliwości i pytań dotyczących przyczyn żółknięcia końcówek liści buraka, które w tym roku wystąpiły na plantacjach w wielu rejonach kraju.

Żółte liście buraka – objawy

Objawy takie przypominają zmiany powodowane przez wirusy żółtaczek. Jednak w przypadku tych ostatnich zaatakowane liście są sztywne i kruche, a fragmenty zażółcone po pewnym czasie obejmują całą powierzchnię liści. Poza tym żółtaczki nie powodują często obserwowanego w przypadku opisywanych zmian, poskręcania wierzchołkowych fragmentów liścia. Jednocześnie na wielu roślinach zmiany obserwowane są na pojedynczych liściach, a nie na całej rozecie liściowej.

Żółknięcie liści buraka – przyczyny

Przyczyną opisywanych zmian są niewielkie chrząszcze – zmienniki. Uszkadzają one nerwy biegnące wzdłuż ogonków liściowych i największe nerwy boczne liścia. Miejsca uszkodzeń ciemnieją, często widoczne są jako drobne zagłębienia. W miejscach takich wtórnie mogą pojawiać się różne, niespecyficzne gatunki grzybów, które rozwijają się w miejscach uszkodzeń na roślinach. Niekiedy są one duże i obejmują nawet kilkucentymetrowe fragmenty biegnące wzdłuż nerwów. Jednocześnie w miejscach uszkodzeń dochodzi do skręcenia przebiegu nerwów, a powierzchnia tkanki liściowej nabiera nieregularnego kształtu.

Szkodliwość żerowania zmienników

Brak jest jakichkolwiek danych na temat szkodliwości takich zmian dla wzrostu i plonowania buraków. Badania wykonane kilkanaście lat temu w TSD Toruń nie wykazały różnic pomiędzy roślinami uszkodzonymi przez zmienniki, a wolnymi od takich objawów. Jednak podjęte wtedy próby z pewnością warto powtórzyć.

Autor: dr hab. Jacek Piszczek, prof. IOR-PIB, TSD Toruń

spot_img
dr hab. Jacek Piszczek
dr hab. Jacek Piszczek
Ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pisząc pracę magisterską na temat grzybów. Po studiach rozpoczął pracę w IHAR w Oddziale w Bydgoszczy, a od 1997 roku pracuje w Terenowej Stacji Doświadczalnej IOR-PIB w Toruniu. Zawodowo zajmuje się ochroną buraka cukrowego przed chorobami i szkodnikami. Jest znanym popularyzatorem wiedzy w tym zakresie. Jednak, jak sam mówi, zawsze fascynowały go grzyby. Fotografia i wiedza o tych organizmach to jedno z jego hobby.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
3 lat temu

„chrząszcz z grupy zmienników – Lygus sp.” – IOR trzyma poziom – BRAWO!!!

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x