Co znajdziesz w artykule?
W ostatnim czasie pojawiło się sporo wątpliwości i pytań dotyczących przyczyn żółknięcia końcówek liści buraka, które w tym roku wystąpiły na plantacjach w wielu rejonach kraju.
Żółte liście buraka – objawy
Objawy takie przypominają zmiany powodowane przez wirusy żółtaczek. Jednak w przypadku tych ostatnich zaatakowane liście są sztywne i kruche, a fragmenty zażółcone po pewnym czasie obejmują całą powierzchnię liści. Poza tym żółtaczki nie powodują często obserwowanego w przypadku opisywanych zmian, poskręcania wierzchołkowych fragmentów liścia. Jednocześnie na wielu roślinach zmiany obserwowane są na pojedynczych liściach, a nie na całej rozecie liściowej.
Żółknięcie liści buraka – przyczyny
Przyczyną opisywanych zmian są niewielkie chrząszcze – zmienniki. Uszkadzają one nerwy biegnące wzdłuż ogonków liściowych i największe nerwy boczne liścia. Miejsca uszkodzeń ciemnieją, często widoczne są jako drobne zagłębienia. W miejscach takich wtórnie mogą pojawiać się różne, niespecyficzne gatunki grzybów, które rozwijają się w miejscach uszkodzeń na roślinach. Niekiedy są one duże i obejmują nawet kilkucentymetrowe fragmenty biegnące wzdłuż nerwów. Jednocześnie w miejscach uszkodzeń dochodzi do skręcenia przebiegu nerwów, a powierzchnia tkanki liściowej nabiera nieregularnego kształtu.
Szkodliwość żerowania zmienników
Brak jest jakichkolwiek danych na temat szkodliwości takich zmian dla wzrostu i plonowania buraków. Badania wykonane kilkanaście lat temu w TSD Toruń nie wykazały różnic pomiędzy roślinami uszkodzonymi przez zmienniki, a wolnymi od takich objawów. Jednak podjęte wtedy próby z pewnością warto powtórzyć.
Autor: dr hab. Jacek Piszczek, prof. IOR-PIB, TSD Toruń
„chrząszcz z grupy zmienników – Lygus sp.” – IOR trzyma poziom – BRAWO!!!