niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Wiosenne przymrozki w natarciu..

spot_img

Przygruntowe przymrozki a rośliny na polach

Za nami piękny początek wiosny. Pogoda rozpieszczała, temperatura w wielu regionach przekroczyła 20 st C. Niestety obecnie wiosna trochę przystopowała i wpuściła na teren całego kraju ochłodzenie, które samo w sobie nie jest groźne, gdyby nie występujące przygruntowe przymrozki. Świetnie sprawdza się tutaj polskie przysłowie ,,kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”.
IMGW ostrzega przed nadchodzącą falą przymrozków, które w ciągu najbliższych dni mogą być bardzo groźne dla upraw zwłaszcza dla wschodzących burków cukrowych czy posianej kukurydzy. Ich wystąpienie odczuć mogą również strzelające w źdźbło zboża oraz rzepak, który znajduje się obecnie w fazie zielonego pąka. 

 

Wstrzymane prace na polu

Wystąpienie przymrozków spowoduje również wstrzymanie na polu prac związane z wykonywaniem zabiegów ochrony roślin, a występujący również silny wiatr wysusza glebę, ale też uniemożliwia nawożenia upraw. Jedyną korzystną sytuacją związaną z wystąpieniem przymrozków będzie ograniczenie nalotów szkodników na plantacje. Niestety takie anomalia pogodowe i wstrzymane prace będą miały swoje przełożenie w późniejszym czasie, gdyż od razu nie jesteśmy w stanie zauważyć uszkodzeń a także nie nadrobić straconego czasu.

 

Średnioterminowa prognoza pogody dla Polski

10/11 – 11.04 (środa/czwartek – czwartek) Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie i północy opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na południowym zachodzie opady głównie deszczu. Temperatura minimalna od -3°C na północy do 3°C na południu. Temperatura maksymalna od 4°C na północnym zachodzie do 9°C w centrum i 16°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni i wschodni.

11/12 – 12.04 (czwartek/piątek – piątek) Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu. Temperatura minimalna od -2°C na Pomorzu do 8°C na południu. Temperatura maksymalna od 6°C na wybrzeżu i Pomorzu do 18°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni i wschodni.

źródło: IMGW

fot. firmowe

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników