czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

TRESO® od Syngenty – nowość w ochronie rzepaku

spot_img

Firma Syngenta wprowadziła na rynek nowy fungicyd Treso przeznaczony do ochrony rzepaku ozimego. Preparat oparty jest o nową substancję czynną, która pochodzi z grupy niestosowanych dotąd w tej uprawie. Jest to ważne w dobie wycofywanych środków ochrony roślin.

Nowy preparat Treso® przeznaczony jest ochrony okołokwitnieniowej rzepaku. W preparacie zawarty jest fludioksonil, substancja czynna z grupy fenylopyridoli. Jest to nowy mechanizm działania, niestosowany dotychczas w ochronie rzepaku. Stanowi to ważny element w strategii antyodpornościowej. Preperat silnie wiąże się z warstwą woskową liści, przez co blokuje kiełkowanie zarodników i rozwój grzybni. Zaburza również ciśnienie osmotyczne wewnątrz komórek patogena, powodując ich rozerwanie.

TRESO® – zwalczane choroby

Nowy środek zarejestrowany jest do stosowania w uprawach: rzepaku ozimego, a także w uprawach małoobszarowych tj.  rzepak jary, rzepik ozimy i jary, lnianka siewna ozima i jara, gorczyca sarepska, gorczyca biała, gorczyca czarna, soja; len – wykorzystanie na olej i siemię, włókno oraz na nasiona; konopie – wykorzystanie na olej, włókno oraz na nasiona.

Treso jest przeznaczony do ochrony przed zgnilizną twardzikową i cechuje go ponad przeciętna skuteczność w zwalczaniu tej choroby. Sprawcą zgnilizny twardzikowej jest grzyb Sclerotinia sclerotiorum, atakujący rzepak w okresie kwitnienia. Straty w plonie spowodowane wystąpieniem tej choroby mogą sięgnąć nawet 60%. Treso® długotrwale utrzymuje zdrowy i silny łan. Odznacza się też wysoką fotostabilnością, przez co okres jego działania znacznie się wydłuża. Wszystko to przekłada się na wyższe plony.

Preparat Treso ma również rejestrację w uprawach małoobszarowych, gdzie polecany jest do zwalczania następujących chorób: szara pleśń, czerń krzyżowych, bielik krzyżowych, antraknoza soi,  askochytoza, chwościk soi, purpurowa cerkosporioza soi, septorioza soi, antraknoza lnu, rdza lnu, pasmo lnu, alternarioza lnu, septorioza konopi czy szara plamistość łodyg konopi.

Produkt zaleca się w dawce 0,5 – 0,75 kg/ha, przy 250 – 400 l/ha ilości wody.

W minionym roku Treso® zdobył uznanie niemieckich rolników, czy równie dobrze sprawdzi się w naszych rodzimych warunkach?

Więcej informacji o preparacie można znaleźć na stronie: https://www.syngenta.pl/uprawy/rzepak/treso

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kubus
Kubus
2 lat temu

Stosowałem gratisową próbkę na 2 ha na reszcie pola produkt który zawsze stosowałem . Różnica plonu 350 kg na hektarze na korzyść treso.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x