środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Pszenżyto – która odmiana plonowała najlepiej?

spot_img

Mimo tegorocznej suszy i dużych deficytów wody plony zbóż były na dosyć wysokim poziomie. Duży wpływ tutaj miała bardzo łagodna zima (albo wręcz jej brak) i opady które pojawiły się na przełomie maja. Jak wyglądały plony pszenżyta w tym roku?

Przedstawiono wstępne wyniki badań Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO), które przeprowadza co roku COBORU.

Wyniki plonowania poszczególnych odmian przedstawione zostały na podstawie dwóch poziomów: a1 – przeciętna agrotechnika oraz a2- zwiększone nawożenie, pełna ochrona.

W wynikach aż 8 odmian plonowało na poziomie powyżej 8t/ha (poziom a1)! 

Wśród wszystkich odmian wyłoniło się kilku liderów: Corado (a1- 107%, a2- 104% wzorca) oraz Belcanto (a1- 106%, a2- 105% wzorca). Potem kolejno SU Liborius (a1- 105%, a2- 109% wzorca), Tadeus (a1- 103%, a2- 103% wzorca), Temuco (a1- 103%, a2- 105% wzorca) oraz Meloman (a1- 100%, a2- 101% wzorca).

Informacja przygotowana przez COBORU zawiera wyniki plonowania wszystkich odmian zarejestrowanych wg stanu na dzień 1 sierpnia 2020 roku, z wyjątkiem odmian, które nie były badane w trzech ostatnich latach (informacja pod tabelą 1). Średnie krajowe wyniki plonowania w roku 2020 podano na tle dwóch poprzednich lat, natomiast oceny plonowania w rejonach obejmują tylko ostatni rok badań. Wyniki pochodzą z doświadczeń prowadzonych w ramach programu Porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO), a dla odmian nowych – z doświadczeń rejestrowych. Dodatkowo podano ocenę zimotrwałości. Wyniki z roku 2020 pochodzą wprawdzie z wszystkich doświadczeń, lecz nie są jeszcze w pełni zweryfikowane i mogą ulec niewielkiej zmianie. Zweryfikowane wyniki plonu ziarna oraz innych cech rolniczych zostaną opublikowane w terminie późniejszym, w ramach serii Wyniki porejestrowych doświadczeń odmianowych. Zboża ozime. W tabelach odmiany uszeregowano wg malejącego plonu ziarna na przeciętnym poziomie agrotechniki (a1) w roku 2020 lub w latach 2019 i 2018 w obrębie wydzielonych grup. Dwuliterowy kod państw przy nazwach odmian oznacza kraj wyhodowania odmiany.

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad Sieńko
Konrad Sieńko
3 lat temu

Na slimaki brazowe bez skorupki pomogą sprawnie jedynie nicienie, naturalnie występują w Hiszpanii, tutaj importowane nie maja naturalnego wroga. Nicienie rozpylone na glebę poszukują ślimaków, przedostają się do wewnątrz slimaka, namnażają się i wyszukują dalej. Niegroźne wg opisu producentów dla człowieka i upraw. Przy stosowaniu musimy być pewni, że wilgoć utrzyma się przez ok 2 tygodnie. Potem zaczynają działać.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x