Convert SL – żyzność gleby kluczem do wysokich plonów

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Odwrócenie niekorzystnego trendu utraty żyzności gleby to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań dla rolników. Intensywna produkcja roślinna sprawia, iż z pola wraz z wysokimi plonami wynoszone są składniki pokarmowe, makro i mikroelementy. Jednocześnie w wyniku przemian w strukturze gospodarstw znacząco zmniejszyło się wykorzystanie obornika. Także wykorzystanie poplonów i udział roślin motylkowych, ostatnio wracający do łask, jest wciąż dalece niewystarczający. Intensywna produkcja rolna wiąże się też ze stosowaniem intensywnych praktyk agrotechnicznych i używania wysokich dawek nawozów mineralnych.

Spadek zwartości próchnicy w glebach

W rezultacie, w ciągu ostatnich 40 lat nie tylko znacząco spadła zawartość próchnicy w naszych glebach, ale co bardzo ważne, życie biologiczne zostało mocno zdegradowane. Zmniejszyła się bioróżnorodność, jednocześnie wzrosła koncentracja organizmów patogenicznych (bakterii, promieniowców, grzybów i nicieni) dla roślin.

Przede wszystkim zarządzanie resztkami pożniwnymi

Convert SL został tak zaprojektowany przez firmę Agrobiotics, aby odpowiedzieć na wyzwania związane z przywracaniem żyzności gleby. Bakterie Paenobacillus spp. i Pseudomonas spp. zawarte w Convert SL promują przywrócenie aktywności mikrobiologicznej. Wykazują także wysoką zdolność do rozkładu ligniny, celulozy i hemicelulozy dzięki wytwarzaniu wysoce aktywnych enzymów, które rozrywają ich długie łańcuchy (wiązania b 1.4). Przyśpieszony rozkład resztek pożniwnych daje wielorakie korzyści. Łatwym do zaobserwowania jest ułatwiona agrotechnika (np. siewy), wschody roślin są szybsze i bardziej równomierne.

Convert SL – wyróżniająca funkcjonalność

Mniej widoczna, ale równie ważne jest zwiększona dostępność substancji odżywczych. Dzieje się tak dzięki bezpośredniej i pośredniej aktywności mikroorganizmów zawartych w Convert SL. Działanie bezpośrednie to szybszy rozkład resztek pożniwnych i przywrócenie do obiegu zawartych w nich makro i mikroskładników.

Siderofory wydzielane przez bakterie uwalniają w glebie żelazo i udostępniają je roślinom. Także wykorzystanie makroskładników, takich jak np. fosfor i potas, ulega znaczącej poprawie. Działanie pośrednie to pobudzenie życia biologicznego i przywracanie dobrej struktury gleby. W rezultacie poprawia się retencja wody, co w ostatnich latach jest szczególnie istotne.

Convert SL

Gleba źródłem chorób

Mikroorganizmy zawarte w Convert SL wykazują wiele innych pożądanych właściwości związanych z korzystnymi przemianami w środowisku gleby. Paenobacillus sp. działa antagonistycznie na grzyby patogeniczne, np. Fusarium. Pseudomonas sp. ma zdolność wiązania azotu z powietrza glebowego i udostępniania go innym organizmom oraz roślinom uprawnym.

Redukcja zagrożenia ze strony zasolenia gleby

Każdy z gatunków wchodzący w skład Convert SL wytwarza osmoprotektany. Są to ich metabolity, które tworzą na powierzchni systemu korzeniowego roślin uprawnych biofilm chroniący przed nadmiernym zasoleniem gleby.

Zasolenie może być trwałe wynikające z degradacji gleby lub okresowe związane z wnoszeniem wysokich dawek nawozów mineralnych bądź też naturalnych. W każdym z tych scenariuszy, nadmierne zasolenie gleby prowadzi do zaburzeń w pobieraniu składników odżywczych i wody przez rośliny, przyhamowania ich wzrostu, a w konsekwencji spadku wielkości i jakości plonów.

Convert SL na niekorzystne warunki

Wyselekcjonowane szczepy bakterii znajdujące się w Convert SL zostały wyizolowane z rodzimych gleb przez badaczy z firmy Agrobiotics. Mają wysoką zdolność adaptacji i rozwoju w zmiennym środowisku glebowym poddawanym stresowi abiotycznemu i biotycznemu. Mechanizmy adaptacyjne są zróżnicowane: Paenibacillus sp. wytwarza endospory, Pseudomonas sp. macierz polimerową — dzięki tym zabezpieczeniom mogą przetrwać okresowe niekorzystne warunki środowiskowe.

Stosowanie Convert SL dzięki formie płynnej, jest bardzo łatwe, wygodna dawka 1,0 do 1,5 litra na hektar przy użyciu 200 do 300 litrów wody. Termin stosowania po zbiorze roślin uprawnych, na ściernisko lub po ich uprawie, a także przed lub po mechanicznym niszczeniu międzyplonów.

spot_img
Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x