piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Najnowsze prognozy średnich plonów w UE

spot_img

Unijna Jednostka Monitorująca Uprawy zwana jako MARS przedstawiła sierpniową prognozę plonowania roślin uprawnych w 2021 r. w Unii Europejskiej. W przypadku Polski obniżono oczekiwaną wydajność niektórych upraw. Jakich dokładnie? 

Korekta w dół dla Polski

Średnie plony pszenicy miękkiej w Polsce spodziewane są na poziomie 4,65 t/ha, wobec 4,84 t/ha w 2020 r., o 3,7 proc. mniej niż w 2020 r. i 2,5 proc. więcej niż wynosi średnia pięcioletnia. Średnia spodziewanych plonów dla UE wynosi 5,98 t/ha. Również korekta w dół objęła żyto. Średnie plony spodziewane są na poziomie 2,98 t/ha, wobec 3,25 t/ha w 2020 r., o 8,2 proc. mniej niż w 2020 r. i 3,9 proc. więcej niż wynosi średnia pięcioletnia. Średnia spodziewanych plonów dla UE wynosi 4,11 t/ha. Mniejsze plony spodziewane są także w przypadku jęczmienia ozimego, jarego, pszenżyta, kukurydzy, rzepaku i ziemniaków. Wyjątkiem okazują się buraki, których prognozowane plony mają wynieść 60,9t /ha wobec 57,9 t/ha w 2020 r., o 5,2 proc. więcej  niż w 2020 r. i 12,0 proc. mniej od średniej pięcioletniej. Średnia spodziewanych plonów dla UE wynosi 75,0 t/ha.

Prognozy plonowania w UE

Ogólne prognozy plonowania na terenie Unii również uległy zmianie. Dane prezentujemy poniżej:

Korekta plonów zbóż w górę (m/m):

  • Pszenica miękka: z 5,54 do 5,55 t/ha;
  • Pszenica durum: z 5,35 do 5,36 t/ha;
  • Jęczmień jary: z 4,33 do 4,39 t/ha;
  • Pszenżyto: z 4,03 do 4,12 t/ha;
  • Rzepak: z 2,97 do 2,98 t/ha.

Korekta w dół (m/m):

  • Jęczmień ozimy: z 5,64 do 5,51 t/ha;
  • Kukurydza: z 8,21 do 8,01 t/ha;
  • Żyto: z 3,96 do 3,94 t/ha;
  • Zboża razem: z 5,39 do 5,36 t/ha.

Komentarz MARS dotyczący Polski

W lipcu panowały cieplejsze niż zwykle warunki (anomalie temperatury 1-3 °C), podczas gdy początek sierpnia był chłodniejszy niż zwykle. W okresie przeglądu, suma opadów była znacznie powyżej średniej we wschodniej części kraju, a poniżej średniej w północno-zachodniej (Zachodnio-Pomorskie, Pomorskie i wielkopolskie), gdzie obserwowano przedłużające się niedobory wilgotności gleby. Po suchym końcu lipca, nastały wilgotniejsze niż zwykle warunki panujące podczas pierwszej dekady sierpnia. Operacje żniwne dla upraw ozimych były utrudnione przez uporczywe deszcze podczas pierwszej dekady sierpnia. Dodatkowo zbyt wilgotne warunki wywierały negatywny wpływ na jakość ziarna. Ciepła i wilgotna pogoda zwiększyła ryzyko rozprzestrzeniania się i rozwoju grzybów chorób. 

Źródło: https://ec.europa.eu/
Zdj:unsplash.com

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x