środa, 18 grudnia, 2024

Na międzyplonach można dużo zyskać i zarobić! Tylko jak? Pytamy rolnika z Warmii [REPORTAŻ]

spot_img

Jak uprawiać międzyplony z korzyścią dla gleby i portfela? Poszukując odpowiedzi zawitaliśmy do gospodarstwa Karola Górneckiego, który wprowadza z pomocą E-Agronom i Top Nasiona praktyki rolnictwa regeneratywnego.

Karol Górnecki
Myślęta, pow. działdowski, woj. warmińsko-mazurskie
produkcja roślinna na powierzchni 1000 ha
gleby klasy IV-VI, średni współczynnik bonitacji – 0,6
zboża, rzepak, kukurydza oraz bobowate


Pokoleniowa pasja do rolnictwa

Karol Górnecki to trzecie pokolenie prowadzące gospodarstwo w Myślętach. Gospodarz zna doskonale swoja pola i gleby, które niestety nie należą do najlepszych. Pokoleniowe zmagania w kierunku poprawy żyzności i produktywności przynoszą, jednak efekty. W końcu podniesienie chociażby poziomu próchnicy to praca trwająca dekady. Karol Górnecki zainteresował się w ostatnich latach praktykami rolnictwa regeneratywnego stawiając m.in. na odpowiedni płodozmian i wysiew bogatych mieszanek międzyplonowych. 

Nowe podejście do międzyplonów

W gospodarstwie Górneckich międzyplony przewijały się zawsze. 5 lat temu podejście do ich uprawy zmieniło się diametralnie za sprawą współpracy z firmą E-Agronom. Mobilizacja, doping i fachowe doradztwo sprawiło, że w Myślętach rozpoczęła się na dobre era rolnictwa regeneratywnego.

– Międzyplony traktuje jako doskonały sposób na poprawę jakości gleby i dodatkowe źródło dochodu w postaci realizacji kredytów węglowych. Gleba jest moim bankiem i to z niej żyję, jej nie można oszukać – podkreśla Karol Górnecki. 

Kluczowym aspektem w międzyplonach jak i innych uprawach jest odpowiedni materiał siewny. Górnecki niegdyś komponował mieszanki z nasion z własnego rozmnożenia i innych źródeł, jednak nie zawsze przynosiło to zamierzone efekty i satysfakcję.

– Konsekwentnie przechodziłem na sprawdzony materiał oferowany przez czołowych producentów. W tym sezonie postawiłem na ciekawe mieszanki międzyplonowe z Top Nasiona. Mam pewność składu i jakości zakupionego towaru. Efekty były widoczne już od momentu wschodów – mówi Karol Górnecki.

Uprawa międzyplonów, czyli jak zrobić to dobrze

Podczas festiwalu poplonów w Myślętach można było zaobserwować wiele istotnych różnic w poszczególnych mieszankach. Przygotowanie stanowiska i termin siewu międzyplonów to jeden z ważnych aspektów. Wiele z mieszanek wymaga odpowiedniej higieny na polu. Karol Górnecki wykazał się wzorowym podejściem w założeniu poletek demonstracyjnych. Międzyplony zostały wysiane siewnikiem zbożowym po uprzedniej płytkiej uprawie, która przygotowała stanowisko i zlikwidowała samosiewy zbóż. 

W produkcji polowej Karol Górnecki uprawia natomiast międzyplony na dwa sposoby. Wysiane najwcześniej tj. początkiem lipca są niszczone we wrześniu, a pole zajmują wówczas zboża ozime. Ten wariant zapobiega nadmiernym spływom powierzchniowym podczas letnich nawalnych deszczy. Pozostałą część wysiewa się natomiast w sierpniu i pozostają one wówczas do wiosny stanowiąc okrywę zimową chroniąc glebę przed erozją.

Festiwal Poplonów to unikatowy event na skalę kraju poświęcony praktykom rolnictwa węglowego, w tym międzyplonów. fot. M.Piśny

Międzyplony ratunkiem dla gleby

Trudno jest wprowadzić bogaty płodozmian i uzyskiwać satysfakcjonujące plony  gospodarując na glebach lekkich oraz przy niekorzystnym przebiegu pogody. Nieodpowiedni rozkład i niska suma opadów to problem znany również w Myślętach położonych na Warmii.

– Obecnie mierzymy się tak naprawdę co roku z suszą, która przypada w różnych terminach. Najgorszy okres przypada w maju, kiedy to szczególnie zboża potrzebują wody – podkreśla Górnecki.

Międzyplony są, jednak pewnym ratunkiem na te dolegliwości. Magazynują wodę w glebie i odbudowują życie biologiczne.

– Widzę efekty po stosowanych międzyplonach chociażby w postaci wyższych plonów czy poprawy struktury gleby, która jest obecnie uboga w próchnicę. Wszystko, jednak przede mną. Rozpocząłem praktyki rolnictwa regeneratywnego i mam nadzieję, że przyniosą one zamierzone efekty – podkreślał Górnecki.

Opinia rolnika – czy warto?

Jestem zadowolony z wysiewu mieszanek międzyplonowych Top Nasiona i udziału w programie kredytów węglowych E-Agronom. Te dwa elementy przynoszą wymierne korzyści dla gleby i roślin oraz mojego portfela. Polecam i zachęcam wszystkich rolników do wdrażania praktyk rolnictwa regeneratywnego – Karol Górnecki.



spot_imgspot_img
Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x