piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Międzyplony – jakie mają przeznaczenie?

Międzyplony zyskały na znaczeniu wraz z wprowadzeniem wymogu wysiania tzw. obszarów proekologicznych (EFA). Warto jednak dobrać międzyplon tak, by maksymalnie wykorzystać jego potencjał. A korzyści w gospodarstwie może być naprawdę wiele.

międzyplonyMiędzyplony odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu właściwości fizyko-chemicznych gleby. Poprawiają jej strukturę, podnoszą zawartość próchnicy, mają korzystny wpływ na rozwój życia biologicznego w glebie. Spełniają również funkcję przeciwerozyjną, ograniczają straty azotu z gleby i stanowią doskonały przerywnik dla monokultury zbożowej. W dłuższej perspektywie, prawidłowo wysiany międzyplon może przyczynić się do ograniczania skutków niedoborów opadów atmosferycznych. Wprowadzona do gleby materia organiczna poprawia bowiem właściwości sorpcyjne i zdolność do magazynowania wody.

Międzyplon ścierniskowy

W ramach EFA najpopularniejszą formą spełnienia wymogu stały się międzyplony ścierniskowe. Przypominamy, że zdeklarowane obszary EFA w ramach wniosku o dopłaty bezpośrednie muszą być wysiane w terminie od 1 lipca do 20 sierpnia i utrzymywane do 15 października. Istnieje także możliwość skrócenia okresu utrzymywania mieszanki poplonowej do 8 tygodni. Jest to tak zwane podejście indywidualne. Decydując się na tę formę prowadzenia EFA rolnik, który wysiał międzyplon ścierniskowy w terminie między 1 lipca a 20 sierpnia w ciągu 7 dni od wysiania mieszanki, musi zgłosić ten fakt w powiatowym oddziale ARiMR składając oświadczenie o terminie wysiewu międzyplonu ścierniskowego. Wzór takiego oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej ARiMR oraz w każdym biurze powiatowym. Wówczas, po zgłoszeniu terminu wysiewu możliwe jest wcześniejsze zlikwidowanie międzyplonu, po upływie 8 tygodni liczonych od dnia wysiewu.

Warto jednak zaplanować międzyplon ścierniskowy w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać koszy i nakłady pracy związane z jego wysiewem. Nie musi być to tylko przykry obowiązek.

Międzyplony mają swoje przeznaczenie

Międzyplony ścierniskowe zdeklarowane jako EFA muszą składać się z minimum dwóch gatunków roślin wybranych spośród zbóż, roślin oleistych, pastewnych, bobowatych drobnonasiennych, bobowatych grubonasiennych oraz miododajnych, z wyłączeniem mieszanek złożonych z samych zbóż. Jeżeli prowadzimy w gospodarstwie produkcję zwierzęcą skoncentrowaną na bydle to międzyplony mogą stanowić dobre źródło uzupełnienia deficytów paszy objętościowej. Decydując się na dobór mieszanki poplonowej z przeznaczeniem na skarmianie wskazanym jest wybór gatunków szybkorosnących, które zdążą zbudować odpowiednią ilość biomasy w krótkim czasie, a jednocześnie będą stanowić odpowiednie źródło zbilansowanych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego zakiszenia i gwarantujących dobre pobieranie paszy przez zwierzęta. Popularnymi roślinami, które często trafiają na pola są mieszanki złożone z owsa, gorczycy białej, facelii, a czasem też i żyta jarego. Coraz częściej rolnicy decydują się również na udział słonecznika w mieszankach. Decydując się na wysiew mieszanki we wczesnych terminach, np. po zbiorze jęczmienia ozimego bądź wczesnych ziemniaków należy pamiętać, że wspomniane gatunki mogą pod wpływem długiego dnia szybko wytworzyć kwiaty, co sprawia, że rośliny bardzo szybko starzeją się zwiększając udział włókna w paszy.

Pełną wersję artykułu przeczytasz w sierpniowym numerze miesięcznika Agro Profil 08/2020 od strony 48 – ZAMÓW TERAZ

 

Międzyplony w praktyce

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników