niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

IGC ponownie obniża prognozy światowej produkcji zbóż w sezonie 2021/22

spot_img

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w raporcie z 26-go sierpnia zakłada, że globalne zbiory zbóż w sezonie 2021/22 wyniosą 2283 mln ton. Jest to o 12 mln ton mniej niż w prognozie sprzed miesiąca, głównie przez cięcie produkcji pszenicy i jęczmienia w Ameryce Północnej (USA i Kanada) i w Rosji.

Prognozowana wielkość produkcji oznacza nadal wynik najlepszy w historii i o 3,2% lepszy niż sezon wcześniej.

Jednocześnie IGC o 7 mln ton (m/m) obniżyło światową konsumpcję zbóż, do ciągle rekordowych 2288 mln ton (+2,4% r/r).

Oczekiwane światowe zapasy zbóż na koniec sezonu 2021/22 zostały obniżone o 5 mln ton (m/m) do 589 mln ton.

Światowe zapasy zbóż skurczą się o 4 mln ton w stosunku do poprzedniego sezonu, osiągając najniższy od siedmiu sezonów poziom. Będzie to już piąty rok spadających zapsów z rzędu, przy czym spadek r/r dla pszenicy, jęczmienia i pszenżyta będzie tylko częściowo skompensowany przez nieco większe zapasy kukurydzy i żyta.

Przewiduje się, że na poziomie 415 mln t (-12 mln r/r) światowy handel zbożem wykaże pierwszy spadek od trzech lat, w tym mniejsze powinny być dostawy pszenicy (-1 mln ton r/r), kukurydzy (-10 mln ton) i jęczmienia (-2 mln ton), ale wzrosną dla sorgo (+1mln ton).

Prognoza IGC dla rynku pszenicy:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: IGC

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x