wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Dzień Pola Krajowej Spółki Cukrowej

spot_img

Już po raz 17. Krajowa Spółka Cukrowa S.A. zorganizowała doroczne święto Dnia Pola. W tym roku 27 czerwca, w miejscowości Stare Pole, w rejonie Cukrowni Malbork, w swoim Gospodarstwie Rolnym gościł nas Pan Wiesław Szpura. Imprezę współorganizował też Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Starym Polu. To święto szczególnie ważne dla plantatorów oraz pracowników Krajowej Spółki Cukrowej S.A. odpowiedzialnych za surowiec, ale także dla tych wszystkich, którym bliska jest branża cukrownicza.  

 

Wystąpienia przedstawicieli organizacji

W tegorocznych obchodach Dnia Pola KSC uczestniczyło blisko 2000 gości. W uroczystościach wziął udział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, członkowie Rady Nadzorczej KSC, Zarząd i pracownicy Spółki, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, organizacji związkowych, pracownicy naukowi oraz liczna grupa przedstawicieli firm związanych z szeroko pojętą obsługą rolnictwa. Szczególnie liczną grupą gości byli plantatorzy buraka cukrowego, którzy do Starego Pola przybyli z wielu regionów Polski.

Prezes Zarządu Głównego Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Krzysztof Nykiel dziękował Krajowej Spółce Cukrowej S.A. oraz Zarządowi i pracownikom KSC: „W imieniu Plantatorów chciałbym powiedzieć, że jestem bardzo wdzięczny za to, że nasza współpraca przebiega w tak dobry sposób”. Prezes Nykiel podkreślił również duże znaczenie podtrzymania płatności do uprawy buraków cukrowych po 2020 roku, która pozwoli na poprawę sytuacji ekonomicznej plantatorów.

Gospodarz tegorocznego Dnia Pola Pan Wiesław Szpura od wielu lat współpracuje z KSC S.A. Obecnie uprawia buraki cukrowe na areale ponad 100 ha osiągając bardzo dobre wyniki produkcyjne. Ponadto w gospodarstwie Pana Wiesława na glebach klasy II i III uprawiana jest pszenica (280 ha), kukurydza cukrowa, fasola i groch (250 ha).

Nowe odmiany buraka cukrowego

Na spotkaniu swoje oferty rynkowe, w tym nowości z 2019 r. przedstawili m.in. hodowcy odmian buraka cukrowego. W tej grupie znalazły się m.in. odmiany:

 • Jantarz KHBC,
 • Opoka(N-C), Bielik (N), Coati (N; N-P) i Moringa (N; N-C) z hodowli SesVan derHave.
 • Everestz firmy Maribo.
 • Klaraz WHBC,
 • Fronta, Valzer i Vinnarez firmy Hilleshög
 • Eliska(2018) z firmy KWS.
 • BTS 1125 Nz hodowli Betaseed.
 • FD Drift, FD Rapid i FD Benjiz hodowli Florimond-Despraz.

 

Nowości w ochronie i nie tylko

Wśród tegorocznych wystawców znalazły się firmy nasienne, chemiczne i nawozowe, producenci maszyn rolniczych oraz banki. Udział wielu ekspertów branży rolniczej dał możliwość wymiany doświadczeń i skorzystania z ich porad.  Zwiedzający mieli także okazje poznać zarówno produkty marek „Polski Cukier” oraz „Polskie Przetwory”, jak i szeroką ofertę Spółek Grupy Kapitałowej KSC S.A. (Fabryki Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o., Przedsiębiorstwa  Zbożowo-Młynarskiego „PZZ” w Stoisławiu S.A., Przedsiębiorstwa  Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno” Sp. z o.o.).

Podczas Dnia Pola w Starym Polu branżowe firmy rolnictwa również prezentowały swoje nowości. Z firmy Syngenta można było się zapoznać z zaprawą Vibrance SB, która zawiera 3 substancje czynne sedaksan oraz fludioksonil i metalaksyl-M. oraz nowy  fungicyd Amistar Gold 250 S.C., który zawiera 2 substancje czynne – difenokonazol i aoksystrobina. Chroni plantacje buraka cukrowego przed chwościkiem, mączniakiem prawdziwym, rdzą oraz plamistością liści.

Z firmy BASF zaprezentowany został herbicyd Tanaris, który zawiera nową s.cz. dimetanamid-P (acetamid, 333 g/l) oraz chinomerak (167 g/l). Można go stosować przed i po wschodach.

Firma Sumi Agro przedstawiła insektycyd Ortus do zwalczania przędziorka chmielowca.

Z branży nawozowej można było zapoznać się z nawozami m.in. firmy ADOB oraz firmy VIGOR.

 

 

 

Wzorowy plantator

Podczas Dnia Pola 2019 KSC wręczono również nagrody w ramach konkursu „Wzorowy Plantator Buraka Cukrowego”. Nagroda trafiła na ręce 7 rolników:

 • Pawła Workowskiego z rejonu kontraktacyjnego Cukrowni Dobrzelin,
 • Mateusza Mironia z rejonu kontraktacyjnego Cukrowni Kluczewo,
 • Michała Aftykę z rejonu kontraktacyjnego Cukrowni Krasnystaw,
 • Kazimierza Milcarka z rejonu kontraktacyjnego Cukrowni Kruszwica,
 • Jacka Konefała z rejonu kontraktacyjnego Cukrowni Malbork,
 • Artura Wnuka z rejonu kontraktacyjnego Cukrowni Nakło,
 • Marylę i Adama Bachtów z rejonu kontraktacyjnego Cukrowni Werbkowice.

 

 

 

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników