poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Co jest ważne przy wyborze odmiany kukurydzy?

spot_img

Kukurydza to roślina, która jest bardzo chętnie uprawiana przez rolników, ponieważ jej przeznaczeniem może być zarówno ziarno, jak i kiszonka dla zwierząt. Jakie odmiany kukurydzy wyróżniamy? Co jest istotne przy ich wyborze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kukurydza do siewu – odmiany

Kukurydza to dla laika ta roślina, która niczym się od siebie nie różni. Rolnicy wiedzą jednak, że uprawiać można wiele odmian, a w przypadku ziaren do siewu, wyróżnia się przede wszystkim 3 rodzaje. Są to odmiany typu:

– flint, które cechuje niewielki rozmiar ziaren o charakterystycznym okrągłym kształcie. Są one odporne na niskie temperatury, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w przypadku wczesnowiosennego siewu. Odmiany typu flint przeznacza się z reguły na ziarno, co wynika z faktu, że cechuje je wysoka gęstość oraz twardość;

– dent, które są płaskimi ziarnami posiadającymi charakterystyczne wgłębienie. Odmiany typu dent są mniej odporne na niskie temperatury niż wspomniana wcześniej kukurydza flint, co sprawia, że nie powinny być one wysiewane zbyt wcześnie. Warto również wspomnieć, że odmiana dent wolniej rośnie, a jej zaletą jest szybkie oddawanie wody, dzięki czemu z reguły przeznaczana jest na kiszonkę dla bydła lub do produkcji skrobi;

– flint-dent, czyli typ mieszany, który łączy w sobie cechy obu wymienionych wcześniej ziaren kukurydzy. W efekcie może być uprawiany zarówno z przeznaczeniem na ziarno, jak i na kiszonkę.

W tym miejscu należy podkreślić, że każda z trzech opisanych odmian kukurydzy obejmuje wiele różnych rodzajów nasion, które różnią się przede wszystkim parametrami. W efekcie należy dobrać je nie tylko pod kątem przeznaczenia, ale również jakości gleby, na której zostaną wysiane, czy oczekiwań pod względem uzyskanych plonów.

Czym kierować się przy wyborze kukurydzy do siewu?

Przy wyborze odmiany kukurydzy do siewu należy kierować się przede wszystkim jej przeznaczeniem, ponieważ inny typ sprawdzi się wtedy, kiedy roślina jest uprawiana w celu uzyskania najwyższej jakości ziarna, a jeszcze inny, gdy ma zostać zmielona na kiszonkę. W związku z tym wysiewając kukurydzę z myślą o ziarnie warto postawić na odmianę, która pozwoli uzyskać możliwie wysokie plony, a zarazem będzie odporna na różnego rodzaju choroby, czy patogeny. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się odmiany charakteryzujące się wczesnym momentem dojrzewania. Uprawiając kukurydzę z przeznaczeniem na ziarno należy również stawiać na odmiany, które pozwalają zbierać ziarna o niskiej wilgotności. Pozwala to uniknąć dodatkowych kosztów związanych z przeprowadzeniem procesów suszenia plonów. Uprawiając kukurydzę z przeznaczeniem na kiszonkę warto natomiast postawić na odmianę, której plony będą podatne na kiszenie. Ważne jest również to, by posiadały dużą ilość składników odżywczych, co oznacza, że masa sucha kolby powinna być bardziej zbita, a łodygi i liście intensywnie zielone, ponieważ kolor świadczy o ich jakości. Istotny jest także wysoki udział ziarna w kiszonce, ponieważ przekłada się to na jej wartość energetyczną.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze odmiany kukurydzy do siewu? Istotnym parametrem jest w tym przypadku wczesność dojrzewania danej odmiany, którą określa wskaźnik wczesności FAO. Istnieje nawet specjalna klasyfikacja, która została utworzona z jego uwzględnieniem, co ułatwia wybór nasion do siewu. Obejmuje ona cztery typu odmian, a mianowicie:

  • odmiany bardzo wczesne – FAO do 210;
  • odmiany wczesne – FAO 220-240; 
  • odmiany średnio późne – FAO 250-280;
  • odmiany późne – FAO 280.

Dlaczego wskaźnik wczesności FAO jest aż tak istotny? Przede wszystkim ze względu na fakt, że wczesność odmiany przekłada się na plenność kukurydzy. Najwyższe plony pozwalają uzyskać odmiany wczesne oraz średnio późne. Odmiany bardzo wczesne wysiewa się głównie z myślą o kiszonce, co wynika z faktu, że ich cechą charakterystyczną jest wysoki udział kolb, które podnoszą jej jakość. Siew odmian późnych zalecany jest jedynie w cieplejszych regionach kraju, ponieważ charakteryzują się one dosyć długim okresem wegetacji.

Wysiew kukurydzy – istotne informacje

Z pewnością większość rolników zdaje sobie sprawę z faktu, że kukurydza jest rośliną, którą można siać na praktycznie każdym typie gleby. W efekcie bardzo często jest ona uprawiana na słabszych glebach, ponieważ żyzne działki zostają przeznaczone pod uprawę zbóż. W przypadku kukurydzy bardzo ważna jest natomiast energia słoneczna, ponieważ od jej ilości w dużej mierze zależy wzrost rośliny. Co wpływa na szybkość dojrzewania kukurydzy? Oczywiście parametry danej odmiany, do których zaliczyć należy nie tylko wspomnianą w poprzednim akapicie wczesność dojrzewania, ale także zdolność do oddawania wody. Warto bowiem mieć świadomość, że im będzie ona wyższa, tym szybciej będzie można rozpocząć zbiór plonów, czyli koszenie kukurydzy. Istotna jest także odporność na duże wahania temperatur, które występują przede wszystkim w okresie wiosennym, czyli na początkowym etapie rozwoju rośliny.

Gdzie szukać wysokiej jakości ziaren kukurydzy do siewu?

Mając świadomość, że prawidłowy dobór odmiany kukurydzy przełoży się na wysokość uzyskiwanych plonów należy zakupić ziarna w sprawdzonym miejscu. Przykładem może być sklep internetowy dla rolników dlaroslin.pl, w którego ofercie znajduje się szeroka gama ziaren kukurydzy do siewu. Co przemawia za zakupami nasion online? Poza szerokością oferty przede wszystkim wygoda, ponieważ zamówienia są dostarczane bezpośrednio pod wskazany adres. Co więcej, są one realizowane niezwłocznie po ich złożeniu. Warto również podkreślić, że sklep gwarantuje wysoką jakość sprzedawanych ziaren, a także to, że są one przechowywane we właściwy sposób. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia uzyskiwanych plonów. Podsumowując należy stwierdzić, że od odpowiedniego wyboru odmiany kukurydzy do siewu zależy nie tylko wielkość uzyskanych plonów, ale również ich parametry, np. podatność na kiszenie. W związku z tym kupując nasiona do siewu warto zapoznać się ze specyfikacją danej odmiany.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x