sobota, 23 października, 2021
spot_img

Buraki kontra reszta upraw

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Trwa pełnia sezonu zbiorów buraków cukrowych. Już wiadomo, że plony będą sporo wyższe niż w ubiegłym roku. | Remigiusz Waligóra

W tym roku plony korzeni buraków cukrowych są dużo wyższe niż w minionym sezonie. Różnie natomiast bywa z polaryzacją. Zawartość cukru w dużej mierze zależy od przebiegu pogody w rejonie gospodarstw, technologii uprawy i warunków glebowych. Odwiedziliśmy kilka gospodarstw, aby sprawdzić, jakie technologie stosują rolnicy oraz jakie zapowiadają się plony, gdy porówna się uprawę innych roślin w gospodarstwie.

Wysokie plony każdej rośliny 

W pierwszej kolejności odwiedziliśmy gospodarstwo pana Marka Jankowiaka z Mórki (woj. wielkopolskie); uprawia on w sumie 14 ha gleb klasy III a i b, przeliczeniowych jest ok. 18 ha. Prowadzi także produkcję zwierzęcą składającą się z 30 loch w cyklu zamkniętym. Pozyskany obornik stosowany jest na pola i przypada zazwyczaj pod buraki cukrowe i pszenicę ozimą. Przed nawożeniem pól robione są analizy glebowe. Ostatnie wyniki wykazały, że zasobność gleb jest na poziomie bardzo wysokim, a odczyn gleby wynosi 6,8.

W gospodarstwie uprawiane jest pszenżyto ozime na powierzchni 5 ha, pszenica ozima zajmuje 5 ha, a buraki cukrowe – 2 ha.

Przedplonem buraków są zboża. Podstawowe nawożenie mineralne wykonywane pod buraki cukrowe to sól potasowa w dawce 250 kg/ha, Magnesia- Kainit w dawce 750 kg/ha oraz Saletrzak w dawce 300 kg/ha. Nieodłącznym elementem praktykowanym od kilkunastu lat jest stosowanie użyźniacza glebowego UGmax, który przypada na resztki pożniwne. Decyzja o podjęciu próby stosowania preparatu mikrobiologicznego wynikała z trudności w uprawie gleb.

– Gleby są dobrej klasy, ale trudne w uprawie, gdyż są to tzw. gleby zlewne – minutowe. Po wielu latach stosowania gleba jest łatwiejsza w uprawie. Nawet kiedy występuje susza, nie ma problemu z wykonaniem orki czy uprawy – podkreśla Marek Jankowiak.

Buraki były wcześnie siane i dwukrotnie odchwaszczane zestawem Betanal MaxxPro 209 OD + Goltix 700 SC + Kosynier 420 SC + adiuwant. Co 7 do 10 dni rośliny dokarmiane były zestawem nawozów składającym się z takich pierwiastków, jak potas, bor, mangan, cynk i krzem. Plantacja była wielokrotnie dokarmiana, ale mniejszymi dawkami. W tym roku sezon sprzyjał rozwojowi chwościka, dlatego dwukrotnie została podjęta próba jego zwalczania fungicydami Duett Ultra 497 SC i Optan 183 SE.

Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 10/2016

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły