Tegoroczna edycja Akademii Rzepaku przeniosła się do sieci. Cyklicznie organizowane przez Rapool Polska spotkania co roku cieszą się dużym zainteresowaniem rolników i plantatorów rzepaku i są przede wszystkim źródłem cennej wiedzy na temat właściwej agrotechniki tego gatunku.
W pierwszej sesji, poświęconej nawożeniu, wysłuchać można ciekawych wykładów dotyczących wiosennej agrotechniki rzepaku. Wśród prelegentów sesji nawożenia znaleźli się prof. Witold Szczepaniak (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), Piotr Kotowski (COMPO EXPERT) oraz Artur Kozera (Rapool Polska).
Wykład prof. Szczepaniaka to wyczerpująca odpowiedź na zadane w tytule prezentacji pytanie: Jak optymalnie wykorzystać azot w uprawie rzepaku? Ekspert z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska UPP tłumaczy m.in. od czego zależy efektywność plonotwórcza nawożenia azotem i jak można poprawić wykorzystanie tego pierwiastka przez rośliny. Zwraca też szczególną uwagę na odpowiedni termin wysiewu wiosennej dawki startowej azotu. Jak podkreśla, do początku kwitnienia powinno być zrealizowane ok. 70% potrzeb pokarmowych rzepaku.
W kolejnych wystąpieniach Piotr Kotowski z COMPO EXPERT przedstawił strategię mineralnego nawożenia rzepaku ozimego, a o aktualnej sytuacji i perspektywach w uprawie gatunku mówił Artur Kozera. Wszystkich zainteresowanych nie tylko tematem nawożenia ale też danymi dotyczącymi m. in. produkcji i plonów rzepaku w Europie i na świecie w minionym sezonie wegetacyjnym zachęcamy do wysłuchania wykładów.
Więcej informacji na temat akademii rzepaku oraz kolejnych wykładów znaleźć można na www.akademiarzepaku.pl
Fot. Rapool Polska