środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Produkty rolno-spożywcze. Unijny handel się odradza

spot_img

Są sygnały świadczące o odradzaniu się unijnego handlu produktami rolno-spożywczymi po eskalacji światowego  kryzysu związanego z pandemią COVID-19. 

Jak podaje Komisja Europejska, w okresie styczeń-czerwiec 2021 r. całkowita wartość unijnego handlu produktami rolno-spożywczymi (eksport plus import), wyniosła 157,1 mld euro. Stanowi to 3% wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r. Dodajmy, że eksport wzrósł o prawie 6% do 95,3 mld euro, podczas gdy import spadł o 1% do 61,8 mld euro, co daje całkowitą nadwyżkę w handlu produktami rolno-spożywczymi w wysokości 33,5 mld euro w pierwszej połowie roku. Jest to więc wzrost o 21% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kryzys handlu z Wielką Brytanią

W okresie styczeń-czerwiec 2021 r. wartość unijnego eksportu do Wielkiej Brytanii spadła bardziej niż eksportu do jakiegokolwiek innego kraju spoza UE. Eksport do Zjednoczonego Królestwa spadł więc o 446 mln euro tj. o 2% w porównaniu z pierwszą połową 2020 r. Także ogólny spadek importu produktów rolno-spożywczych do UE był w dużej mierze spowodowany zmniejszeniem importu z Wielkiej Brytanii o wartość rzędu 2 miliardów euro, to jest o 30% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Wzrost dla USA i innych partnerów UE

W przeciwieństwie do Wlk. Brytanii, w porównaniu z pierwszą połową 2020 r., nastąpił znaczny wzrost eksportu do głównych partnerów handlowych Unii Europejskiej. Eksport do Stanów Zjednoczonych wzrósł o 1,65 mld euro, głównie dzięki winom, alkoholom i likierom, a także przetworom warzywnym. Natomiast eksport do Chin wzrósł o 627 mln euro. Zdecydowały o tym dobre wyniki eksportowe dla mięsa wieprzowego i gruboziarnistych zbóż. 
Wzrosła również wartość eksportu do Szwajcarii (o 414 mln euro), Norwegii (o 383 mln euro), Izraela (o 204 mln euro) i Kanady (o 200 mln euro). Ponadto, w okresie styczeń-czerwiec odnotowano wzrost wartości importu produktów z Brazylii (o 614 mln euro), Indii (o 324 mln euro), Australii (o 320 mln euro), Serbii (o 213 mln euro) i Argentyny (o 155 mln euro). milion).

Niestety pomimo ogólnego wzrostu eksportu produktów rolno-spożywczych z Unii, odnotowano też spadki. Dotyczy to Arabii Saudyjskiej (spadek o 341 mln euro), Algierii (spadek o 107 mln euro), RPA (spadek o 98 mln euro) i Kuwejtu (spadek o 89 mln euro). Nastąpił również spadek importu ze Stanów Zjednoczonych (o 522 mln euro), Ukrainy (285 mln euro), Wietnamu (165 mln euro) i Mołdawii (o 131 mln euro). 

Wino, wieprzowina, olej rzepakowy

Biorąc pod uwagę poszczególne kategorie produktów,Komisja Europejska stwierdza, że w pierwszej połowie 2021 r. nastąpił znaczny wzrost wartości eksportu wina (o 2 mld euro) oraz napojów spirytusowych i likierów (o 1 mld euro), co stanowi wzrost o odpowiednio 33% i 35%. Wzrost wartości eksportu odnotowano też w przypadku mięsa wieprzowego (o 485 mln euro), oleju rzepakowego i słonecznikowego (o 465 mln euro) oraz czekolady i wyrobów cukierniczych (446 mln euro). Duży spadek odnotowano natomiast w eksporcie pszenicy (o 1,3 mld euro) i żywności dla niemowląt (o 566 mln euro). Przy czym mniejsze, ale znaczące spadki odnotowano również w przypadku warzyw (o 177 mln euro), masła (o 161 mln euro). ) oraz mleko w proszku i serwatka (spadek o 100 mln EUR).

Dane o imporcie

Znaczny wzrost wartości importu odnotowano natomiast dlamakuchów (o 877 mln euro), nasion soi (o 739 mln euro), kwasów tłuszczowych i wosków (o 216 mln euro), kwiatów ciętych i roślin (o 106 mln euro). oraz olej palmowy i z ziaren (wzrost o 68 mln euro). Z drugiej strony największy spadek wartości importu odnotowano dla owoców tropikalnych, orzechów i przypraw (spadek o 733 mln euro), niepalonej kawy i herbaty (spadek o 245 mln euro), soków owocowych (spadek o 175 mln euro), surowca tytoniowego (spadek o 168 mln euro) i ryż (spadek o 128 mln euro).

Źródło: Komisja Europejska
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x