niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Unijne wsparcie i dzierżawy gruntów

spot_img

Temat wsparcia i promocji rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ogólniej: spółdzielczości rolno-produkcyjnej to stały punkt programowej oferty obecnego rządu i kolejnych ministrów rolnictwa. O sprawie w kontekście możliwości pozyskiwania unijnych funduszy mówił Jan Krzysztof Ardanowski. Od koncepcji tej nie odwraca się również Minister Rolnictwa Grzegorz Puda. Na obecnym etapie – gdy konsultowane są założenia Wspólnej Polityki Rolnej, Nowego Zielonego Ładu i Strategii „Od pola do stołu” sprawa nabiera szczególnego znaczenia. Tym bardziej, że I Filar WPR  zakłada szerokie wsparcie dla gospodarstw rolnych m.in. dla zapewnienia ciągłości łańcuchów żywieniowych. 

RSP jako wielorodzinne gospodarstwa 

W powyższym kontekście narodził się interesujący pomysł by rolniczym spółdzielniom produkcyjnym prowadzonym jako gospodarstwa wielorodzinne, dać możliwość korzystania z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w tym z tych form wsparcia, które przeznacza się na modernizację gospodarstw. 
Kolejna, pokrewna koncepcja, to umożliwienie dzierżawy gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w warunkach gdy na jednego członka spółdzielni przypada mniej niż (300 ha) łącznie z dzierżawą. 

Wniosek do Ministra Pudy 

I właśnie z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Grzegorza Pudy o uznanie rolniczych spółdzielni produkcyjnych za gospodarstwa wielorodzinne łącznie realizacją wyżej wymienionych postulatów wystąpił dziś  (22 grudnia r.) Zarząd Krajowych Izb Rolniczych. 

Źródło: KRIR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x