W Paryżu unijne kontrakty naśladowały w minionym tygodniu (kończącym się 2-go grudnia) zachowanie swoich amerykańskich odpowiedników. Dodatkowa presja spadkowa wynikała z kontynuacji trendu wzrostowego w notowania eurodolara.
Kurs euro do dolara wzrósł w skali tygodnia o 1,4% do 1,055 dolara za euro – najwyżej od końca czerwca 2022 roku.
Efektem ostatnich przecen są nowe wielomiesięczne minima w notowaniach unijnej kukurydzy (294,5 eur/t w piątek) i marcowej pszenicy (307,75 eur/t). Kontrakt grudniowy na unijną pszenicę zbliża się do końca obrotu, stąd jego wyceny są już mało wiarygodne (320,5 eur/t na zamknięciu tygodnia). Rzepak spadł do 566,75 eur/t (najniżej od września na wykresie kontynuacyjnym serii najbliższej).
Na giełdzie w Chicago kukurydza i pszenica straciły w minionym tygodniu solidarnie po 5% na wartości. Soja zamknęła tydzień neutralnie dzięki ciągle dobrej sprzedaży eksportowej.
Rynki zbóż są pod presją rosnącej podaży z basenu Morza Czarnego (bezpieczne korytarze – Ukraina, Rosja – rekordowe zbiory pszenicy), ale też kanadyjskiej i australijskiej pszenicy. Do spadków przyczynia się również oczekiwany spadek światowego spożycia ze względu na inflację (wysokie ceny) i spowolnienie gospodarcze. Na mniejszy popyt na towary rolne ma również wpływ polityka „zero covid” stosowana przez Chiny.
Ubiegły tydzień przyniósł propozycje Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) dotyczące nowych regulacji w obowiązkowym mieszaniu biopaliw w paliwach. Uczestnicy rynku spodziewali się większego wzrostu wykorzystania bioetanolu i biodiesla w związku z gorszymi wynikami amerykańskiego eksportu. Tymczasem wzrost był minimalny, a EPA dodatkowo dopuściła wykorzystanie oleju rzepakowego do produkcji biodiesla (drożeje kanadyjski rzepak) i wsparcie producentów samochodów elektrycznych, a w zasadzie biogazowni.
Pogoda nadal dewastuje uprawy pszenicy w Argentynie i mocno opóźnia zasiewy kukurydzy i soi w tym kraju. Z drugiej strony oczekiwana jest rekordowa produkcja kukurydzy i soi w Brazylii gdzie pogoda jest bardziej łaskawa, a areał zasiewów rekordowy. Ostatni w tym roku raport z USA pokazał lekki wzrost kondycji pszenicy ozimej, chociaż oceny są nadal bardzo słabe.
Okresowe zmiany notowań kontraktów futures – rzut oka na wykresy
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 02.12.2022):
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com