piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Unijne kontrakty na zboża i rzepak straciły na wartości w minionym tygodniu

spot_img

W Chicago nadal obecny jest trend spadkowy w notowaniach kukurydzy i soi w oczekiwaniu na doskonałe zbiory w USA i pod wpływem obaw o popyt na amerykańskie dostawy ze strony Chin. Jednocześnie amerykańska pszenica próbuje stabilizować się w ostatnich dniach (w okolicy 4-letnich minimów) w obliczu pogarszających się szacunków zbiorów w Europie i pojawieniu popytu ze strony największych importerów.

Inwestorzy spekulacyjni sprzedają kontrakty w Chicago

Inwestorzy spekulacyjni sprzedają kontrakty w Chicago, ponieważ spodziewają się wzrostu prognoz plonów zwłaszcza kukurydzy i soi w kolejnym miesięcznym raporcie USDA (WASDE), który ma zostać opublikowany w poniedziałek 12 sierpnia.

W skali tygodnia kończącego się 9-go sierpnia chicagowska kukurydza potaniała o 2,5%, soja o skromne 0,1%, ale pszenica SRW odbiła w górę 0.6%. Wszystkie te kontrakty notowane są na lub w pobliżu ok. 4-letnich minimów.

W ostatnim tygodniu egipski GASC ogłosił niespotykanie duży przetarg na zakup 3,8 mln ton pszenicy.

Unijny i kanadyjski rzepak odrobiły część przeceny z początku tygodnia

Po zaliczeniu długoterminowego dołka na wtorkowej sesji, kontrakty na rzepak mocno drożały w środę i czwartek, ale ponownie traciły na ostatniej w tygodniu sesji. W konsekwencji, w Paryżu seria na listopad zamknęła tydzień w okolicy 465 eur/t, tracąc w skali tygodnia 7,75 euro (-1,6%).

Rzepakowi pomogła w środę i czwartek drożejąca ropa (+3,5% ropa Brent). Stałe wsparcie dla rzepaku, ale też dla unijnej kukurydzy stanowią niskie szacunki/prognozy zbiorów obserwowane w Europie Zachodniej (rzepak) oraz suche i gorące warunki, które znacznie obniżyły już oczekiwania produkcji słonecznika i kukurydzy w Europie Wschodniej (też na Ukrainie). Z drugiej strony potencjał wzrostów na rynku rzepaku ograniczony jest ciągle taniejącą soją (pogłębia 4-letnie minima).

Europejska pszenica straciła na wartości w skali tygodnia w ramach trwającego w ostatnich dniach trendu bocznego

Ceny unijnej pszenicy nie rosną na razie, mimo katastrofalnych zbiorów we Francji i słabych w skali całej UE. Złe warunki klimatyczne panujące w Europie stoją w tym roku w kontraście ze sprzyjającą pogodą w Stanach Zjednoczonych, gdzie zbiory wszystkich trzech głównych upraw będą w tym roku wyjątkowo dobre.

Jednocześnie nadal widoczna jest silna konkurencja na międzynarodowym rynku pszenicy ze strony dostawców rosyjskich i ukraińskich na początku nowego sezonu, tym bardziej, że duży odbiorca rosyjskiej pszenicy, Turcja, może przedłużyć zakaz importu po 15-października.

Najmniejsze zbiory pszenicy w UE-27 od 2018 r

Szacunki dotyczące produkcji pszenicy w Europie spadły w minionym tygodniu, ponieważ plony u czołowych producentów we Francji i Niemczech nadal były niższe niż oczekiwano. Jest to spowodowane ciągłymi opadami deszczu w okresach kluczowych dla rozwoju roślin i zbiorów.

Według firmy analitycznej Stratégie Grains, zbiory pszenicy w UE-27 mają obecnie wynieść 116,5 mln ton, czyli o 5% mniej niż szacowano miesiąc temu. Analitycy twierdzą, że jest to głównie spowodowane mniejszymi zbiorami we Francji, która ucierpiała z powodu nadmiernych opadów. Najnowsze szacunki Stratégie Grains dotyczące zbiorów jęczmienia w UE-27 wynoszą 50,6 ton i są nadal wyższe od bardzo małych zbiorów w 2023 r. Ale teraz są poniżej średniej pięcioletniej.

Francuskie ministerstwo rolnictwa poinformowało w piątek, że krajowi producenci pszenicy stoją w obliczu „jednych z najgorszych zbiorów od 40 lat” po mokrej zimie i lecie. Oczekuje się, że Francja, wiodący producent i eksporter pszenicy zwyczajnej w Unii Europejskiej, zmniejszy w tym roku produkcję pszenicy do 26,3 mln ton, czyli o prawie 25 procent mniej niż w 2023 r.

Maleją prognozy zbiorów unijnej kukurydzy

Zarówno USDA, jak i Stratégie Grain oszacowały produkcję kukurydzy na około 60 milionów ton, czyli poniżej zbiorów zeszłorocznych, pomimo większego obszaru, a wynikać ma z falami upałów w Europie Wschodniej.

Okresowe zmiany notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych (tabela)

Rzut oka na wykresy notowań kontraktów futures – zamknięcie z 09.08.2024

Kontrakty na zboża:

Kontrakty na nasiona oleiste:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x