poniedziałek, 20 stycznia, 2025

Unijne kontrakty na pszenicę i rzepak potaniały w skali minionego tygodnia

spot_img

W Chicago w piątek notowania kukurydzy i soi zdecydowanie wzrosły, ciągnąc nieco w górę również wyceny pszenicy. Powodem zakupów spekulacyjnych była rozmowa telefoniczna Donalda Trumpa z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, która dała nadzieję na negocjacje zamiast nowej wojny handlowej. W poniedziałek rynki amerykańskie są zamknięte z okazji Dnia Martina Luthera Kinga. Poniedziałek upłynie także pod znakiem inauguracji Donalda Trumpa, którego pierwsze dni prezydentury i decyzje dotyczące relacji handlowych z Chinami, Kanadą i Meksykiem będą szczególnie bacznie obserwowane przez operatorów. Oprócz geopolityki na notowania kukurydzy i soi nadal będzie wpływać pogoda w Ameryce Południowej.

W Chicago kukurydza zamknęła tydzień na ponad rocznym szczycie

W skali tygodnia kukurydza w Chicago podrożała o 3,5% do 190,6 usd/t (seria najbliższa) – najwyżej od grudnia 2023 roku.

Kontrakt najbliższy na pszenicę SRW podrożał w tygodniu o 1,4% do 198,0 usd/t, co oznacza trwającą od połowy grudnia konsolidację wokół 200 usd/t.

Soja zyskała w minionym tygodniu niespełna 1% do 380,2 usd/t na piątkowym zamknięciu.

Jedynie unijny kontrakt na kukurydzę symbolicznie podrożał w skali tygodnia

Na giełdzie w Euronext-Paryż (Matif) piątkowa sesja była wzrostowa dla obu zbóż i rzepaku. Pozwoliło to osiągnąć kukurydzy symboliczny zysk w skali tygodnia i tylko ograniczyło stratę w przypadku pszenicy i rzepaku (dotyczy serii najbliższych).

Najbliższa seria kukurydzy już od września 2024 roku oscyluje wokół poziomu 210 eur/tonę, w zakresie korytarza wahań 200 – 220 eur/t. W miniony piątek (17.01.2025) termin na marzec 2025 roku kosztował 214 eur/t, a kontrakt na dostawę w listopadzie 2025 (nowy zbiór) był o niespełna 2 euro droższy. W skali miesiąca najbliższa seria kukurydzy podrożała o 6 euro, korzystając z 9% wybicia analogicznego kontraktu w Chicago.

Ceny unijnej kukurydzy stabilizują się pod wpływem taniego importu z Ukrainy i niezłych zbiorów w UE. Chociaż w skali całej UE zbiory kukurydzy spadły nieco, to we Francji wzrosły o ponad 10%. Jednocześnie zwiększył się w skali roku unijny import kukurydzy, który sięga na 12-go stycznia 10,58 mln ton i wyprzedza tempo z poprzedniego sezonu o 5%. Pochodzenie ukraińskie stanowi 55% całego importu (nieco więcej niż przed rokiem).

I połowa stycznia przyniosła spadek notowań unijnego kontraktu na pszenicę

Kontrakt na pszenicę ma za sobą grudniowe wzrosty, Które wyniosły notowania serii najbliższej na półroczny szczyt (ok. 240 eur/t) 2-go stycznia. W odbiciu pomagały doniesienia o złym stanie upraw ozimych w Rosji. Ceny giełdowe zaczęły jednak mocno spadać w kolejnych dwóch tygodniach stycznia pod presją narastającej konkurencji ze strony dostawców pszenicy z Australii i Argentyny (trwają tam lepsze niż rok temu zbiory). W piątek (17.01.2025) stycznia pszenica z dostawą w marcu i kontrakt na nowy zbiór (dostawa we wrześniu 25) wyceniane były na zbliżonym poziomie ok. 227 eur/t.

W II połowie sezonu spowolnienie eksportu z basenu Morza Czarnego i słabe euro mogą wspierać unijny eksport, a przez to ceny pszenicy w UE. Rosja ogłosiła, że ograniczy eksport pszenicy w okresie od połowy lutego do końca sezonu do tylko 11 mln ton, co sprawia, że miesięczne wysyłki tego zboża będą o połowę mniejsze niż dotychczas. Również zwalnia ukraiński eksport pszenicy, w sytuacji gdy zaawansowanie przekroczyło 10 mln ton z 16,2 mln ton limitu na cały sezon.

Kontrakt na unijny rzepak podlega dużej zmienności

Od połowy listopada pojawiła się podwyższona zmienność na giełdowym rynku rzepaku, a ceny poruszają się w szerokim zakresie 490 – 555 eur/t. W połowie stycznia (17.01.2025) stary zbiór rzepaku wyceniany był na ok. 530 eur/t po spadku o prawie 13 euro w skali tygodnia), ale nasiona z nowych zbiorów kosztowały tylko ok. 490 eur/t. Rynek spodziewa się zatem lepszej dostępności nasion z nowych zbiorów, o czym świadczyć mogą prognozy zapowiadające wzrost areału zasiewów tych upraw w UE i w skali globalnej.

Na ceny rzepaku w UE wpływają zmiany na rynku kompleksu sojowego, kanadyjskiej canoli i ostatnio nie skorelowane ze sobą zmiany notowań olejów roślinnych, zwłaszcza oleju palmowego. Jednocześnie cenom rzepaku pomaga wyjątkowo droga ropa i popyt ze strony przemysłu biopaliwowego po nałożeniu ograniczeń na import biodiesla z Chin.

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu – tabela

Wykresy notowań zbóż i nasion oleistych

Kontrakty giełdowe na zboża

Kontrakty giełdowe na nasiona oleiste

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x