sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Umocnienie złotego obniżyło ceny paliw w hurcie

spot_img

Pierwsza dekada maja przyniosła gwałtowne odbicie cen hurtowych benzyn przy lekkich spadkach ceny oleju napędowego. Dopiero w tygodniu (11-18.05.2022) o ok. 20 gr/l spadły ceny hurtowe obu głównych paliw, a wynikało to z umocnienia złotego wobec dolara przy ciągle drogiej ropie. W konsekwencji majowych zmian benzyna jest w hurcie o ponad 30 gr/l droższa od oleju napędowego.

Stacje paliw z opóźnieniem reagują na zmiany cenników hurtowych, ale i tu nastąpiła w ostatnim tygodniu zmiana relacji na korzyść oleju napędowego, który jest zdecydowanie tańszy od benzyny 95-oktanów. Warto przypomnieć, że ostatnio ON był minimalnie tańszy od benzyny (cena średnia w kraju) 8-grudnia 2021.

Porównanie średniotygodniowej ceny hurtowej ON i Pb95:

Zmiana polityki cenowej Orlenu (dyktuje zeny w hurcie i w detalu) może świadczyć, że państwowy koncern poprzez obniżki cen diesla włącza się w większym stopniu do walki z inflacją. To właśnie ceny oleju napędowego wpływają bezpośrednio na koszty transportu, czy koszty produkcji w rolnictwie. Tańszy diesel jest też wynikiem mniejszego popytu na praktycznie nieróżniący się olej grzewczy.

Ceny na stacjach paliw

Według e-Petrol w połowie 21-go tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach średnio 7,33 i 7,09 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95 wzrosła o 10 groszy na litrze, ale diesel potaniał w tym czasie o 16 gr/l. Cena średnia autogazu spadła o 5 groszy do 3,62 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 25-05-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,86 zł/l (+9 gr/l);
• Pb95: 7,33 zł/l (+10 gr/l);

• ON: 7,09 zł/l (-16 gr/l);
• LPG: 3,62 zł/l (-5 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

Ceny paliw w kraju:

Porównanie cen paliw w skali roku:

Rynek ropy:

Notowania ropy Brent oscylują od wielu tygodni (od początku kwietnia) wokół poziomu 105-110 usd/baryłkę po znacznej przecenie z końcówki marca. Względna stabilizacja na rynku ropy jest efektem uwolnienia dużych rezerw surowca przez USA i ich sojuszników. Kolejnym czynnikiem stabilizującym jest ryzyko spowolnienia gospodarczego w Chinach (pandemia covid) i na świecie (rosnące stopy procentowe). Sytuacja mogłaby się zmienić i ceny ropy mocno by wzrosły wraz z  wprowadzeniem embarga na import ropy przez UE. Jednogłośna decyzja w tej sprawie jest jednak mało prawdopodobna.

Notowania odmiany Brent oscylują w czwartek (26.05.2022) w pobliżu 115 usd/b po wzroście dziennym o blisko 1%. Mieści się to jeszcze w górnym ograniczeniu szerokiego – wielotygodniowego trendu bocznego.

Na szczęście w ostatnich dniach na wartości zyskiwał złoty (patrz wykres), co automatycznie obniża cenę zakupu surowca i paliw gotowych przez rafinerie.

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Andrzej Bąk
Źródło: PKN Orlen, e-Petrol.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x