środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

UltraGran stabilo firmy Phosagro

spot_img

W nadchodzącym sezonie w ofercie firmy PhosAgro pojawi się nowy produkt – UltraGran stabilo. To pierwszy preparat azotowy w ofercie firmy, w którym zastosowano stabilizator azotu, używając do tego celu inhibitora ureazy o nazwie Limus. Jego producentem jest koncern chemiczny BASF.  Zawiera on dwie formy stabilizujące – NBPT i NPPT. Skuteczność preparatu potwierdzono doświadczalnie w  renomowanych jednostkach naukowych takich jak uniwersytety przyrodnicze i stacje badawcze. Z badań tych wynika, że Limus zalicza się do najskuteczniejszych rozwiązań stabilizujących enzym ureazy, dostępnych obecnie na rynku.

30% zwiększenie efektywności nawożenia  

Mechanizm działania UltraGran stabilo polega na aktywnym blokowaniu enzymu ureazy, który wiąże się z mocznikiem i przekształca go do amoniaku oraz dwutlenku węgla. Jeżeli natomiast w miejscu aktywnym enzymu – ureazy pojawi się inhibitor, to wtedy nie dochodzi do reakcji i amoniak nie jest wytwarzany. Dzięki temu, stosując UltraGran stabilo, można zwiększyć efektywność nawożenia azotem nawet do 30 % w porównaniu do zastosowania mocznika bez stabilizatora. Można też ograniczyć straty azotu wynikające ze stosowania mocznika. Dodajmy, że w glebie inhibitor rozkłada się uwalniając jednocześnie wiele składników mineralnych takich jak: azot, fosfor i siarka.

Wsparcie dla wegetacji roślin

Zastosowanie UltraGran stabilo pozwala na lepsze wykorzystanie azotu przez rośliny w okresie wegetacji. Preparat korzystnie oddziałuje też na środowisko ograniczając emisję szkodliwego amoniaku do atmosfery. 
UltraGran stabilo przez kontrolę procesu hydrolizy ogranicza straty azotu szczególnie w glebach o odczynie zasadowym lub świeżo zwapnowanych, a także w glebach o niskiej zawartości materii organicznej. Stosowanie preparatu przeciwdziała też  stratom azotu w niekorzystnych warunkach środowiskowych, takich jak np. wysoka temperatura, sucha gleba, brak opadów, wiatr, silne nasłonecznienie. UltraGran stabilo redukuje również straty azotu w systemach uproszczonej uprawy oraz tam, gdzie nie można w krótkim czasie po aplikacji wymieszać nawozu z glebą. 

Trwały granulat 

UltraGran stabilo jest wyrównanym, stabilnym i trwałym granulatem, wygodnym w transporcie i magazynowaniu, gwarantującym równomierny wysiew nawozu przy dużym zakresie szerokości rozsiewu. Nowy produkt firmy Phosagro będzie z pewnością konkurencyjny dla istniejących już podobnych rozwiązań na rynku.

Źródło i foto: Phosagro Polska Sp. z o.o.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x