Według Ministerstwa Polityki Agrarnej Ukrainy w kwietniu wyeksportowano 763 tys. ton zbóż, w tym 115 tys. ton pszenicy, 622 tys. ton kukurydzy. Eksport wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu z marcem i stanowi 55% szacowanych możliwości krajowego transportu kolejowego. Jest to ciągle niewiele w porównaniu z 4-5 mln ton miesięcznie eksportowanymi przed wybuchem wojny drogą morską. W obliczu blokady ukraińskich portów Morza Czarnego przez wojska rosyjskie, Ukraina aktywnie rozwija nowe szlaki eksportu zboża do portów Rumunii, Polski i innych krajów. Problemem są jednak różne szerokości torów kolejowych na Ukrainie i w UE, dlatego każda istniejąca linia szerokotorowa jest bardzo ważna dla organizacji przewozów.
Szczególnie obiecujący jest rumuński port Galati na Dunaju, z którego barki mogą przewozić towary do portów Morza Czarnego. Aby pomóc Ukrainie w eksporcie, rumuńskie Ministerstwo Transportu planuje wyremontować linię szerokotorową między wsią Giurgiusti (Mołdawia) a portem Galati w celu uruchomienia trasy dostaw z Ukrainy przez Mołdawię do Galati. W ten sposób porty Galati i Konstanca staną się głównymi portami w regionie do przewozu towarów i surowców.
Ukraina pracuje także nad trasami eksportowymi przez porty bałtyckie i wspólnie z Polską tworzy firmę logistyczną, która zwiększy wolumen przewozów kolejowych towarów ukraińskich do UE i innych krajów Europy.
Ukraina jest jednym z największych na świecie producentów i eksporterów produktów rolnych. Kraj ten przez ostatnie trzy sezony eksportował średnio 58 mln ton czterech głównych towarów – pszenicy, kukurydzy, oleju słonecznikowego, czyli blisko 15% światowego eksportu tych towarów. Jednocześnie udział ukraińskiego eksportu w całkowitym światowym handlu kukurydzą wynosił przed rosyjską inwazją 15%, w przypadku pszenicy – 10%, oleju słonecznikowego – 51% i śruty słonecznikowej – 58%.
Według USDA ukraiński eksport kukurydzy powinien wynieść w tym sezonie 23,0 mln ton w porównaniu do pierwotnych szacunków zbliżonych do 30 mln ton. Eksport pszenicy spadnie w tym sezonie do 19 mln ton z 24 mln ton oczekiwanych w marcu.
Andrzej Bąk -eWGT
Źródło: Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy, USDA,