czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Ukraiński eksport oleju słonecznikowego przekroczył poziom sprzed wojny

spot_img

Według APK-Inform, w maju 2023/24 MR z Ukrainy wyeksportowano 714 tys. ton oleju słonecznikowego (+14% w porównaniu do kwietnia). Stanowi to największy miesięczny wynik od stycznia 2021 r. i trzeci co do wielkości miesięczny wolumen eksportu.

Ogółem, w okresie wrzesień-maj 2023/24 wyeksportowano rekordowe 5,14 mln ton oleju słonecznikowego.

Konkurencyjne ceny, na tle innych olejów, zapewniły wysoki popyt na olej słonecznikowy

Jednym z głównych czynników wpływających na aktywny eksport produktu w bieżącym sezonie był wysoki popyt na olej słonecznikowy przy jego konkurencyjnej cenie w porównaniu do innych olejów roślinnych. Dodatkowo stabilna praca ukraińskich portów zapewniła niemal nieprzerwaną wysyłkę produktu.

Zapasy słonecznika wyczerpują się, co ograniczy podaż oleju w końcówce sezonu

Biorąc pod uwagę niemal rekordowe tempo przerobu słonecznika w sezonie 2023/24 oraz niższe zbiory nasion oleistych w 2023 r. w stosunku do przedwojennych, zapasy tego oleju na początku czerwca są najniższe od lat. Tym samym w okresie czerwiec-sierpień 2023/24 spodziewane jest ograniczenie przerobu, a co za tym idzie dostaw oleju słonecznikowego, i to nie tylko z Ukrainy, ale także z całego regionu Morza Czarnego.

60% ukraińskich dostaw oleju słonecznikowego trafiło do UE

Należy zaznaczyć, że kluczowym rynkiem zbytu produktów ukraińskich w bieżącym sezonie pozostają kraje UE z udziałem na poziomie 60% (w sezonie poprzednim 40%). Eksport oleju w tym kierunku wzrósł o 81%. Jednocześnie dla Unii Europejskiej głównym dostawcą oleju słonecznikowego jest Ukraina z udziałem na poziomie 93% wobec 89% w poprzednim sezonie (wg Komisji Europejskiej).

Źródło: APC-Inform, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x