poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ukraina wznowiła eksport zbóż przez Morze Czarne

spot_img

1 sierpnia po raz pierwszy od początku wojny z portu Odessy w kierunku Libanu wypłynął statek z 26 tys. ton ukraińskiej kukurydzy. Już 2 sierpnia statek dopłynął do Stambułu, gdzie przejdzie inspekcję, po której otrzyma pozwolenie na kontynuowanie rejsu. Oczekuje się, że zgodnie z umową zawartą w Turcji 22 lipca z portów Ukrainy bezpiecznymi korytarzami będą codziennie wychodziły 3 statki.

Według stowarzyszenia „Ukraiński Klub Agrarnego Biznesu” w lipcu Ukraina zwiększyła eksport produktów rolnych o 12% do 3 mln ton, w szczególności zboża o 21% do 1,7 mln ton, w tym kukurydzy – 1,17 mln ton, pszenica – 375 tysięcy ton, jęczmień – 150 tysięcy ton.

Dzięki korytarzom zbożowym eksport z Ukrainy może gwałtownie wzrosnąć od sierpnia, ale ceny  nie zmienią się znacząco, gdyż statki, które od dłuższego czasu stoją w portach, których jest prawie 80, będą wysłane w pierwszej kolejności, a handlowcy wyślą również ziarno ze starych zbiorów, które zostało już sprzedane, ale jeszcze nie zostało dostarczone do klientów.

Andrzej Bąk – eWGT

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x