Co znajdziesz w artykule?
W październiku Ukraina wyeksportowała rekordowy miesięczny wolumen soi – 675 tys. ton, czyli prawie 3-krotnie więcej niż we wrześniu i o 20%, bijąc poprzedni rekord (561,5 tys. ton w październiku 2019 r.). Znaczący wzrost dostaw soi od początku sezonu 2024/25 wynika z szeregu czynników, w szczególności ze zwiększonego zapotrzebowania na ukraińskie dostawy ze strony czołowych importerów – UE i Turcji na tle spadku jej wartości w lipcu-sierpniu tego roku.
Eksport rósł przed wprowadzeniem cen minimalnych
Ponadto wielu eksporterów spieszyło się z wysyłką, spodziewając się spadku obrotów po wprowadzeniu mechanizmu ceny minimalnej na eksport niektórych rodzajów towarów, w tym soi. Ministerstwo Polityki Agrarnej ogłosiło, że ustawa regulująca ceny minimalne w eksporcie produktów rolnych wejdzie w życie najpóźniej 10 grudnia br.
Od początku sezonu 2024/25 wyeksportowano z Ukrainy łącznie 918 tys. ton soi, czyli o 44% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.
Blisko połowa ukraińskiej soi trafiła do UE
Prawie połowa całkowitego ukraińskiego eksportu soi trafiła do krajów UE (47%). Wzrost w tym kierunku szacuje się na 54%. O 10% wzrosła także sprzedaż ukraińskiej soi do Turcji. Ponadto we wrześniu-październiku znacząco wzrosło tempo dostaw do Pakistanu, w efekcie czego udział tego kraju wzrósł do 12% w eksporcie ogółem. Należy zaznaczyć, że jest to stosunkowo nowy kierunek eksportu ukraińskiej soi, otwarty w maju 2024 roku.
Ukraina jest trzecim w kolejności dostawcą soi do UE
Według KE kraje UE sprowadziły od początku sezonu 4,03 mln ton nasion soi, czyli o 2% więcej niż przed rokiem. W tym czasie import soi z Ukrainy wzrósł o 1/3 do 318,5 tys. ton, co daje trzecie miejsce wśród dostawców soi (po Brazylii i USA) z udziałem 8%.
Źródła importowanej do UE soi:
Źródło: Agravery, KE