16 maja doszło do spotkania między polskim szefem resortu rolnictwa, Henrykiem Kowalczykiem a ukraińskim ministrem rolnictwa Mykoła Solskim. Podczas spotkania zostało podpisane wspólne porozumienie między stroną polską i ukraińską, ułatwiające m. in. przepływ towarów pochodzenia zwierzęcego jak i materiałów paszowych przez granicę polsko-ukraińską.
Uznanie regionalizacji wobec ASF przez Ukrainę
Ministrowie omówili palącą obecnie kwestię przeciwdziałania zagrożeniom dla bezpieczeństwa żywnościowego w związku wojną w Ukrainie. Podkreślono w tym kontekście duże znaczenie udrożnienia szlaków transportowych dla ukraińskich towarów. Wicepremier Kowalczyk poinformował ministra Solskiego o wprowadzonych i planowanych ułatwieniach w przewozie i kontroli granicznej towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Minister Solskyi podziękował też za dotychczasową ścisłą współpracę w dziedzinie rolnictwa, okazywaną z polskiej strony pomoc oraz przyjęte i planowane rozwiązania wspierające ukraiński sektor rolno-spożywczy w tym trudnym okresie
Na koniec rozmów szefowie rolnictwa obu krajów podpisali Wspólne Oświadczenie dotyczące zacieśniania współpracy w sektorze rolnym. W dokumencie jest zawarta m.in. deklaracja strony ukraińskiej uznania regionalizacji Polski wobec ASF do końca czerwca 2022 r.
Ukraina jest ważnym odbiorcą, ale również dostawcą produktów rolnych
Ukraina jest ważnym odbiorcą polskich towarów rolno-spożywczych, ale jeszcze większym dostawcą tych towarów na rynek polski (w 2021 r. import wyniósł 930,4 mln euro – o 7 proc. więcej wobec 2020 r.). W 2021 r. saldo dla Polski było ujemne i wyniosło 119,1 mln euro. W eksporcie dominowały: sery i twarogi (97,2 mln euro – 12 proc. polskiego eksportu rolnego do Ukrainy), produkty używane do karmienia zwierząt, czekolada i przetwory zawierające kakao, kawa oraz przetwory spożywcze gdzie indziej niewymienione z grupy CN 2106.
źródło i zdj: MRIRW