wtorek, 28 września, 2021
spot_img

Ukraina nie chce polskiego mleka i sera?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Posłowie do Parlamentu Europejskiego: Krzysztof Jurgiel (PiS – Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) i Zbigniew Kuźmiuk (PSL – EKR) zaniepokojeni wszczęciem przez władze Ukrainy dochodzenia w sprawie rosnącego importu mleka do tego kraju, skierowali do Komisji Europejskiej pytania o to, czy: KE planuje podjąć kroki w związku z działaniami protekcjonistycznymi Ukrainy w sektorze mleczarskim? Czy takie działania zgodne są z wdrażanym obecnie układem o stowarzyszeniu UE z Ukrainą?

Ukraina przeprowadzi dochodzenie?

Niepokój polskich europosłów wywołała inicjatywa Grupy 14 producentów zrzeszonych w Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy, którzy w swoim specjalnym oświadczeniu wezwali ukraińskie władze do przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie rosnącego importu na Ukrainę, a także  działań na rzecz ochrony krajowych producentów. 

Prawie 100 procentowy wzrost importu

Polscy europosłowie przyjrzeli się danym o wymianie handlowej z Ukrainą, z których wynika, że w 2020 roku na Ukrainę dostarczono około 47 tys. ton sera, 28 tys. ton mleka pełnego i 12 tys. ton masła. Według danych polskiej  Państwowej Służby Celnej import sera na Ukrainę w 2020 roku wzrósł z 23 700 ton (w 2019 roku) do 46 700 ton. W 2020 roku gwałtownie wzrósł także import mleka (3,6-krotnie), śmietany (3,3-krotnie) i masła (2,5-krotnie). 

Protekcjonizm i utrudnianie?

I mimo deklarowanego przez Krzysztofa Jurgiela i Zbigniewa Kuźmiuka zrozumienia dla obaw strony ukraińskiej o krajowy przemysł mleczarski, polscy europosłowie zauważają, że w działaniach strony ukraińskiej dostrzec można znamiona protekcjonizmu. Co w efekcie może utrudnić dostęp do rynku ukraińskiego dla polskich i europejskich eksporterów produktów mleczarskich. Może to też naruszać przepisy prawa Unii Europejskiej dotyczące swobodnego przepływu towarów, osób, usług i kapitału. 

Komisja musi odpowiedzieć

W związku z powyższym europosłowie zapytali Komisję Europejską o to czy zamierza podjąć kroki w związku z działaniami Ukrainy w sektorze mleczarskim, a także czy tego rodzaju działania strony ukraińskiej zgodne są  z wdrażanym obecnie układem o stowarzyszeniu UE z Ukrainą? 
Pytania skierowano w trybie oficjalnym, w ramach uprawnień członków Parlamentu Europejskiego, co zobowiązuje Komisję Europejską do udzielenia oficjalnej i wiążącej odpowiedzi. 
 
Źródło: Biuro Posła PE Krzysztofa Jurgiela
Foto: Pixabay  

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
571ObserwującyObserwuj
8,500SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x