piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Ukraina eksportuje większość swojego miodu do krajów UE i USA

spot_img

Ukraina eksportuje większość swojego miodu do krajów Unii Europejskiej i USA, powiedział zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rolnictwa Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności Ukraina Olena Dadus podczas otwarcia VII corocznej konferencji krajowej — Forum Miodowe 2024 na temat „Integracja europejska przemysłu miodowego Ukrainy: wyzwania i możliwości”.

„Dziś, gdy integracja europejska Ukrainy przebiega w przyspieszonym tempie, biorąc pod uwagę orientację eksportową ukraińskiego miodu, ważne jest skupienie głównej uwagi na zagadnieniach funkcjonowania branży w warunkach rynków europejskich i międzynarodowych.

Rynki krajów Unii Europejskiej są kluczowe dla eksportu miodu, gdyż Ukraina zajmuje drugie miejsce w dostawach miodu do UE, co stanowi 28% całego importu tego produktu przez kraje bloku. Na Ukrainie dostawą miodu za granicę zajmuje się około 72 przedsiębiorstw” – powiedział Dadus.

Miód jest na unijnej liście towarów podlegających kwotom eksportowym

Od 5 czerwca 2024 r. weszły w życie zaktualizowane zasady bezcłowego i bezkontyngentowego handlu ukraińskimi produktami rolnymi z UE i będą obowiązywać przez rok. Kwoty na eksport niektórych produktów rolnych zostały ustalone na podstawie średniego wielkości importu z Ukrainy do UE w drugiej połowie 2021 r. i latach 2022-2023. Są to jaja kurze, kurczak, cukier, owies, kukurydza i miód.

2 lipca Unia Europejska ponownie wprowadziła kontyngenty taryfowe z Pogłębionej i Kompleksowej Strefy Wolnego Handlu (DCFTA) na import jaj i cukru z Ukrainy.

Środki takie jak „hamulec bezpieczeństwa” stosuje się w przypadku, gdy wolumen importu osiągnął średnioroczną wielkość odnotowaną w okresie od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2023 r.

W 2023 roku ponad 80% ukraińskiego miodu trafiło do UE

Według Państwowej Służby Celnej eksport miodu w 2023 roku wyniósł 55,4 tys. ton za kwotę 121,4 mln dolarów. W tym do krajów Unii Europejskiej — 45,8 tys. ton za kwotę 94,9 mln dolarów (w pierwszym półroczu br. wolumen eksportu miodu do krajów UE wyniósł 40,6 tys. ton o wartości 70,7 mln dolarów).

Głównymi krajami eksportu miodu w 2023 roku były kraje Unii Europejskiej (Niemcy, Polska, Hiszpania, Francja, Belgia, Rumunia, Włochy, Węgry, Grecja) oraz USA.

W tym roku eksport ukraińskiego miodu wzrósł o 3/4

W okresie styczeń-wrzesień 2024 roku Ukraina wyeksportowała 64 918 tys. ton miodu o wartości 124,8 mln dolarów – wynika z informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Dla porównania, za 9 miesięcy 2023 roku eksport miodu wyniósł 37,3 tys. ton za 86,513 mln USD.

Przypomnijmy: w sierpniu 2024 r. Komisja Europejska wprowadziła kontyngenty taryfowe na miód ukraiński, stwierdzając, że wolumen bezcłowego importu miodu przekroczył ustalony limit.

Maksymalny wolumen importu tego produktu na cały rok 2024 wynosi 44 417 tys. t, co odpowiada średniemu wolumenowi z drugiej połowy 2021 r. do 2023 r. Jednak zdaniem Komisji Europejskiej import miodu z Ukrainy już przekracza te wielkości.

KE ogłosiła, że od 1 stycznia 2025 r. do czerwca 2025 r. na miód będzie obowiązywał nowy kontyngent taryfowy w wysokości 18,507 tys ton.

Źródło: agroperspectiva

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x