poniedziałek, 14 października, 2024
spot_img

Tygodniowy raport rynków rolnych

spot_img

Rynek zmienny jest. Kolejny tydzień ASF, HPAI i sytuacja popytowo-podażowa wpływa na gospodarkę. Dokładny raport poszczególnych rynków prezentujemy poniżej.  

Rynek wieprzowiny

Hodowcy świń są w rozpaczy. Równowaga o której można było mówić z dużym wyolbrzymieniem została zburzona przez ograniczenie eksportu unijnej wieprzowiny do Chin. 

Obniżki cen skupu tuczników objęły niemal wszystkie znaczące kraje oprócz Francji, która utrzymała poziom cen sprzed tygodnia. Jak informuje KZP-PTCH w Austrii ceny spadły o 5 centów a w Danii, pomimo dobrego eksportu do Japonii, cena spadła o 8 centów a w Hiszpanii o 1 cent. Największe obniżki cen skupu zanotowano w Holandii (-9₵) i Belgii (-10₵). Również w Niemczech sytuacja pozostaje bez zmian. W dniu 23/06/2021 na giełdzie VEZG cena skupu tuczników utrzymała się na poziomie 1,48 €/kg (wbc). Pomimo utrzymania ceny w Niemczech, w naszym kraju doszło do kolejnych obniżek. Średnia cena za tuczniki w kl. E oscyluje w granicach 6,20 zł/kg (-0,25 t/t). Tegoroczny sezon pomimo dobrych nadziei okazuje się fiaskiem. 

W dniach 14.06 –20.06.2021 r. według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW  dostawcy uzyskiwali średnio:

  • za żywiec – 5,38 zł/kg wobec 5,54 zł/kg tydzień wcześniej.  Żywiec ten był o 2% tańszy niż przed miesiącem i o 2% tańszy niż w analogicznym tygodniu 2020 r.
  • za półtusze wieprzowe 7,92 zł/kg. Cena ta była o 2% niższa niż przed tygodniem ale o 4% wyższa niż przed rokiem. W porównaniu do zeszłego roku cena półtusz jest o 2% niższa. 
  • za świnie rzeźne klasy E w UE-  163,66 EUR/100kg mps, o 1,5% mniej niż w poprzednim tygodniu oraz odpowiednio o 1,7% i 0,2% więcej niż przed miesiącem i rokiem.
  • Cena świń rzeźnych wyrażona w walucie unijnej wyniosła 156,06 zł/100kg. Wartość ta była o 3,8% niższa w porównaniu do zeszłego tygodnia oraz odpowiednio o 2,6% i 4,8% więcej niż przed miesiącem i rokiem.

Rynek drobiu i jaj

Brak żywca jest coraz bardziej odczuwalny. Tuszki kurczaków w skali tygodnia wystrzeliły w górę. Również na wolnym rynku widnieją wysokie ceny, niejednokrotnie za brojlera można uzyskać 5 zł/kg. Niska podaż dalej będzie wywierać presję na ceny w skupie a jakichkolwiek zmian nie nalży na razie wypatrywać. 

W dniach 14.06 –20.06.2021 r. według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW  dostawcy uzyskiwali średnio:

  • za kurczęta brojlery – 4,10 zł/kg wobec 4,06 z zeszłego tygodnia. Cena tego żywca była o 2% wyższa niż przed miesiącem oraz o 33% wyższa niż przed rokiem. 
  • za żywiec indyczy  6,51 zł/kg wobec 6,54 zł/kg tydzień wcześniejCena tego żywca była o 5% wyższa niż w drugim tygodniu maja br. oraz o 46% wyższa niż przed rokiem.
  • za kaczki brojlery – 4,95 zł/kg wobec, o 2% więcej niż przed miesiącem oraz o 13 % więcej niż przed rokiem.

Ceny zbytu mięsa drobiowego

  • za tuszki kurcząt patroszonych – 6,91 zł/kg, o 4% drożej niż tydzień wcześniej oraz o 0,4% drożej niż przed miesiącem. W porównaniu z cenami notowanymi przed rokiem tuszki kurcząt były droższe o 35%
  • za tuszki indyków – 11,53 zł/kg, o 5,5% więcej niż tydzień wcześniej oraz o 7% więcej niż przed miesiącem. W porównaniu z cenami notowanymi przed rokiem tuszki indyków były droższe o 39%

Rynek mleka

Sektor mleczarski wszedł w coroczną cykliczną stagnację. Oferowane ceny są niższe od tych proponowanych w marcu. Jednak nie należy się obawiać bowiem jest to charakterystyczne dla tego okresu w roku. Porównanie danych sprzed lat wskazuję, że podwyżek należy oczekiwać w sierpniu jak miało to miejsce w poprzednich latach. Średnie stawki za surowe mleko oferowane przez punktu skupujące oscylują w granicach 1,53 zł/l.

Rynek wołowiny

Dawno nie było widać takich cen na rynku bydła. Kolejny tydzień przyniósł dalszy, minimalny wzrost cen. Największym powodzeniem cieszą się jałówki i krowy. Na nic jednak te wzrosty gdy ceny pasz i energii sięgają zenitu. Najbliższe tygodnie mogą przynieść spadek cen a to za zasługą sezonowej obniżki. Pomimo tego nie powinny zachwiać równowagi rynku.

W dniach 14.06 –20.06.2021 r. według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW  dostawcy uzyskiwali średnio:

  • za żywiec wołowy- 7,41 zł/kg o 4 gr/kg więcej niż tydzień wcześniej oraz o 4,5% więcej niż przed miesiącem. Żywiec wołowy był o 22% droższy w porównaniu z ceną płaconą przed rokiem
  • za kompensowane ćwierćtusze wołowe – 14,30 zł/kg, o 2% drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena ćwierćtusz utrzymała się na poziomie o 4,5% wyższym sprzed miesiąca, i o 14% wyższym niż przed rokiem.
  • za bydło rzeźne klasy R3 na rynku unijnym – 378,99eur/100kg. Cena ta była o 1,1% wyższa niż przed miesiącem oraz o 5,9% wyższym niż przed rokiem
  • Cena bydła rzeźnego w Polsce wyrażona w walucie unijnej wyniosła 350,61 EUR/100 kg. Cena ta była o 4,2% wyższa niż przed miesiącem oraz o 21,8% wyższym niż przed rokiem
  • średnie ceny wbc oferowane za byki wahają się w granicach 13-15,50 zł/kg, jałówek 12,30-15,50 zł/kg, krów 8,07-13,50 zł/kg. 
  • średnie ceny oferowane przez zakłady w wadze żywej wynoszą: za byki 7,92 zł/kg, za jałówki 7,17 zł/kg, za krowy 5,25 zł/kg.

Źrodło:kowr.pl

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x