W Paryżu pszenica i kukurydza z nowego zbioru ustalały na piątkowym zamknięciu (13.05.2022) nowe maksima wyceny serii. Kukurydza z dostawą w listopadzie kosztowała 361,75 eur/t (nowy zbiór) i była już minimalnie droższa od kontraktu z terminem dostawy w czerwcu (stary zbiór). Pszenica z terminem realizacji we wrześniu wyceniana była już na 416,5 eur/t i szybko zbliża się do historycznych maksimów ustalanych w marcu przez kontrakt na starą pszenicę (422,5 eur/t).
Notowania giełdowe zbóż rosły w minionym tygodniu wraz z pojawiającymi się zagrożeniami dla poziomu przyszłej produkcji. Upały na zachodzie Europy, zwłaszcza we Francji pogłębiają niedobory wilgoci w uprawach. W Ameryce Północnej panuje skrajnie odmienna pogoda na południu i północy kontynentu. Południowe stany USA cierpią suszę, a pszenica ozima jest tam w najgorszym stanie od lat. Na północy USA i w Kanadzie nadmierne deszcze mocno opóźniają wiosenne zasiewy.
Problemy z suszą ma także drugi producent pszenicy na świecie – Indie. Kraj ten stał się ostatnio alternatywnym dla Ukrainy dostawcą pszenicy dla wielu importerów, ale deficyt opadów zagraża tamtejszej produkcji, co skłoniło władze do wprowadzenia ograniczeń w eksporcie w miniony weekend. W poniedziałek (16.05.2022) kontrakty giełdowe na zboża zareagowały kolejnymi wzrostami na tę decyzję.
Jest duża szansa, że w Rosji będą miały miejsce rekordowe plony i zbiory i zapewne mimo problemów logistycznych znajdą się chętni do zakupu zbóż rosyjskich.
Zmiany okresowe notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych – rzut oka na wykresy
Uwaga! Dane w tabeli dotyczą notowań starej kukurydzy (Paryż), nowej pszenicy i rzepaku (Paryż) i kontraktów na stare zboża i soję w Chicago.
RZUT OKA NA WYKRESY (wykres kontynuacyjny najbliższej serii futures – zamknięcie z 13.05.2022):
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż