piątek, 15 listopada, 2024
spot_img

Trwają prace nad wznowieniem naszego eksportu drobiu do Chin

spot_img

Sekretarz stanu Jacek Czerniak wziął udział w spotkaniu otwierającym audyt inspektorów Generalnej Administracji Celnej oraz Ministerstwa Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Chińskiej Republiki Ludowej. To kolejne działanie podejmowane w celu wznowienia eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin. W spotkaniu uczestniczył również główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Cel audytu

Celem inspekcji jest weryfikacja stosowania w Polsce zasady regionalizacji w zakresie chorób drobiu (grypa ptaków HPAI, rzekomy pomór drobiu ND). Audyt będzie trwał do 19 listopada.

Oprócz spotkań w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) program wizyty delegacji chińskiej obejmie m.in. spotkania w terenowych oddziałach inspekcji weterynaryjnej, Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym (PIW-PIB) w Puławach, zakładach drobiowych oraz gospodarstwach hodujących drób.

Liczymy na pozytywne efekty inspekcji

Wiceminister Czerniak podkreślił, że strona polska przykłada dużą wagę do pozytywnych efektów audytu oraz dalszych działań na rzecz wznowienia eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin, na zasadzie regionalizacji w zakresie chorób drobiu.

– Nasza dotychczasowa współpraca partnerami chińskimi przebiega wzorowo. Liczę, że Państwa pobyt w Polsce będzie owocny. Jesteśmy gotowi do przekazania wszelkich informacji dotyczących stosowania regionalizacji w naszym kraju – powiedział wiceminister Jacek Czerniak.

Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi

Chiny to bardzo ważny partner Polski w handlu rolno-spożywczym. W 2023 r. nasz eksport do tego kraju osiągnął wielkość 147,6 mln euro. Obecnie największym zainteresowaniem na rynku chińskim cieszą się polskie mleko i produkty mleczne, puch i pierze oraz owoce mrożone.

Źródło: MRiRW

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x