niedziela, 1 grudnia, 2024
spot_img

Sezon na wykopki – jaką kopaczkę wybrać?

spot_img

Przegląd kopaczek firmy Bomet

Wrzesień to najlepszy czas na zbiór ziemniaków. W niedużych gospodarstwach sprawdzają się praktyczne i niezawodne urządzenia, takie jak kopaczki wibracyjne czy przenośnikowe. Maszyny do zbioru ziemniaków są jednymi z flagowych produktów firmy Bomet, producenta maszyn rolniczych z Węgrowa.

1-rzędowe kopaczki wibracyjne z wyrzutem do tyłu i na bok oraz 1- i 2-rzędowe kopaczki przenośnikowe są łatwe w obsłudze i charakteryzują się bardzo małym wskaźnikiem uszkodzeń bulw.

Kopaczki wibracyjne

Kopaczki wibracyjne Ursa sprawdzą się na małych plantacjach, w ogrodach oraz na glebach lekkich i średniozwięzłych. Zależnie od wersji warzywa mogą być wyrzucane z tyłu lub z boku maszyny. Elementem roboczym jest wibrujący lemiesz z regulacją głębokości, który przenosi ziemniaki i ziemię na wibrujący kosz odsiewający. Głębokość kopania (do 20 cm) można regulować poprzez tylne koła podporowe, a intensywność odsiewania można zwiększyć poprzez ustawienie pochylenia kosza odsiewającego.

Najmniejsza z oferowanych przez producenta – kopaczka wibracyjna Ursa z wyrzutem do tyłu – waży jedynie 135 kg i współpracuje z mini ciągnikami lub niewielkimi traktorami o mocy 10 KM, wyposażonymi w TUZ kat. I. Jest przystosowana do redlin o maksymalnej szerokości 45 cm. – Od kiedy kopaczka pojawiła się w naszej ofercie, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dlatego, odpowiadając na potrzeby rynku, produkujemy również wersję z przesuniętym zaczepem, co umożliwia pracę z ciągnikami o większym rozstawie kół – informuje Łukasz Sińczuk, wiceprezes Bomet.

Niewiele większa kopaczka wibracyjna Ursa z wyrzutem na bok waży 245 kg i jest przystosowana do redlin o szerokości 56 cm. Posiada dwa kroje tarczowe, które odcinają porost oraz podwójny lemiesz, który podcina redlinę i przenosi ją poziomo na odsiewacz wibracyjny. Dwa poruszające się w przeciwnych kierunkach odsiewacze usuwają ziemię i układają warzywa w wąskim rzędzie wzdłuż maszyny. Takie ułożenie zapewnia płynną pracę maszyny oraz ułatwia ich późniejszy zbiór.

Kopaczki przenośnikowe

Kopaczki przenośnikowe Upus wyróżnia zastosowanie w konstrukcji taśmy prętowej (przenośnika). Wskutek przemieszczania się i wstrząsania taśmy następuje kruszenie redliny i przesypywanie się gleby przez osłonięte otuliną gumową pręty, z jednoczesnym przenoszeniem wykopanej bulwy ku tyłowi maszyny. Z tyłu kopaczki zastosowano odpowiednio wyprofilowane kratki zsypowe, które kierują wykopane ziemniaki na redlinę za kopaczką.

Maszyna 1-rzędowa współpracuje z ciągnikiem o mocy 25 KM, a szerokość obranych przez nią redlin wynosi 48 cm. Głębokość roboczą (do 20 cm) regulują metalowe lub gumowe koła jezdne. 2-rzędowa  kopaczka przenośnikowa Upus może pracować na plantacjach o szerokościach międzyrzędzi 62,5 – 67,5 cm lub 70 – 75 cm. Maszyna jest przystosowany do zawieszenia na TUZ kat. II i III, a minimalne zapotrzebowanie mocy ciągnika wynosi 50 i 55 KM.

Materiał video:

Kopaczka wibracyjna (wyrzut na bok) Ursa: https://youtu.be/er24oPiVxlw

Kopaczka przenośnikowa (2-rzędowa) Upus: https://youtu.be/WmTyP4R6wsg

spot_imgspot_img
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x