Co znajdziesz w artykule?
Słomę przeznaczoną na pelet można przerobić bezpośrednio na polu. Jedyną mobilną maszynę przeznaczoną do tego zadania zaprezentowała na Węgrzech 22 czerwca firma Krone.
Prasa Premos 5000 to prototyp, nad którym prace trwają od 2010 roku. W roku 2012 powstały pierwsze projekty i wyprodukowano pierwszą maszynę. Na ubiegłorocznej Agritechnice sprzęt został wyróżniony złotym medalem. A w czerwcu tego roku zaprezentowano ją oficjalnie podczas pokazów polowych. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do oferty handlowej maszyna trafi w 2018 roku.
Przenośnik taśmowy
Premos 5000 ma w przedniej części specjalny walec w kształcie gwiazdy, którego zadaniem jest przytrzymanie i rozłożenie słomy przed jej podaniem na podbieracz (o szerokości roboczej 2,25 m) na kolejne zespoły robocze. Chodzi o podawanie cienkiej i równomiernie rozłożonej warstwy zbieranego materiału, którym może być słoma, siano lub lucerna, a także słoma z trzciny cukrowej i inne materiały, dające się przerobić na pelet. Od podbieracza biegnie gumowy przenośnik o szerokości 800 mm. Nad nim pracuje rotor z zębami, który dodatkowo rozkłada zbierany towar przed podaniem go na kolejne zespoły robocze, którymi są specjalne wyciskające matryce.
Dwa walce
Są nimi dwa walce o średnicy 800 mm. Dolny zabiera materiał i przemieszcza go po swoich specjalnych wrębach w górę. Jego kształt jest zazębiony z kolejnym walcem (naprzemiennie otwór i pełne pole). Na obwodzie walców są otwory o średnicy 16 mm. I o takim wymiarze powstaje pelet wyciśnięty przy ciśnieniu ok. 2000 bar. W wyniku tego procesu powstaje temperatura od 70 do 100 stopni C. Wyciśnięty pelet wydostaje się przez otwory do wewnętrznych części walców, a stąd jest przekierowywany do kolejnego przenośnika, który sprasowany materiał transportuje o piętro wyżej do specjalnego separatora. Jego zadaniem jest oczyścić pelet z drobnych zanieczyszczeń, które spadają na gumowy przenośnik i są powtórnie kierowane do sprasowania. Natomiast czysty pelet kolejnym przenośnikiem jest kierowany do zbiornika o ładowności 5 t. Zawartość zbiornika opróżnia się na przyczepę za pomocą przenośnika taśmowego.
Duże zapotrzebowanie na moc
W ciągu godziny prasą Premos 5000 można wytworzyć 3–5 t peletu. Większą wydajność można osiągnąć stosując szersze walce i o większej średnicy. Jednak to spowoduje wzrost zapotrzebowania na moc. W przypadku prasy Premos 5000 wynosi ona ok. 400 KM. Jednak największe ciągniki mają moc ok. 500 KM, co jest też pewnym ograniczeniem wzrostu wydajności.
Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 7-8/2016