wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Czysta pasza to sukces hodowcy

spot_img

Jakość finalnie zbieranej paszy dla bydła rozpoczyna się już na etapie koszenia. O ważnych aspektach i o tym jak ustawić sprzęt zielonkowy by nie powodował zanieczyszczeń podpowiada ekspert z Claas Polska.  

Ustawienia kosiarki

– Przywiązywanie uwagi do zanieczyszczenia paszy rozpoczynamy na samym początku jej zbioru. Tu bardzo ważny jest odpowiedni docisk kosiarki do podłoża. „Na suchej i twardej łące operator powinien zwiększyć nacisk belki natomiast przy mokrej i „lekkiej” łące powinien go zmniejszyć tak aby nie uszkadzać darni i zanieczyszczać paszy” – zaznacza Patryk Piontek, ekspert marki CLAAS. W maszynach marki CLAAS operatorów wspiera w tym sprawdzony system ACTIVE FLOAT. 

Efektywne przetrząsanie

Po kosiarce kolejną maszyną pracują na użytkach zielonych jest przetrząsacz. Ten etap jest bardzo ważnym elementem decydującym o końcowym zanieczyszczeniu paszy. Trzeba pamiętać, że równomierne rozrzucenie materiału wpływa na szybkość jego wysuszenia oraz na jakość paszy. 

– Przetrząsacze firmy Claas mają wyjątkowe rozwiązanie pod nazwą MAX SPREAD, gdzie zęby rozdzielają paszę szeroko i równo w optymalnym obrazie rozrzutu. Efekt takiego rozrzutu jest wspomagany przez ruch zębów w kierunku sprężyn. Daje to dodatkowy impuls do rozdzielenia materiału na pełną szerokość. „Dzięki nadążnemu ułożeniu zębów w systemie przepływu masy MAX SPREAD pasza jest zawsze podnoszona poprzecznie do kierunku jazdy. Przy konwencjonalnym ułożeniu zębów pracują one przeciwnie do kierunku jazdy już od połowy strefy podnoszenia i w ten sposób ograniczają prędkość ruchu maszyny w przód. W porównaniu do tej koncepcji zęby systemu MAX SPREAD pracują o 33% dłużej w kierunku jazdy lub poprzecznie do niego. MAX SPREAD pozwala na znaczne zwiększenie prędkości roboczej. A dzięki temu na pracę ze zredukowaną liczbą obrotów” – komentuje ekspert CLAAS.

Zęby w przetrząsaczu CLAAS VOLTO mają identyczną długość. Podnoszą one paszę w sposób warstwowy, gwarantując, że zostanie ona odpowiednio przemieszana. Dzięki temu materiał jest jednolicie rozrzucony, co zapewnia jego szybkie osuszenie. „Podczas pracy z przetrząsaczem ważnym czynnikiem redukującym zanieczyszczenie paszy jest odpowiednio ustawiona wysokość robocza maszyny tak żeby nie uszkadzać darni” – podkreśla ekspert.

Czyste zgrabianie

Po przetrząsaczu na polu pracuje zgrabiarka. Od jej efektów pracy też zależy ilość zanieczyszczeń w zbieranej paszy.

– Dla firmy CLAAS czystość paszy jest bardzo ważna, dlatego od dziesięcioleci słuchamy tego co mają do powiedzenia hodowcy z całego świata. Dlatego dla jeszcze czystszego zbioru nasze zgrabiarki LINER są wyposażone w podwójnie wygięte zęby do kiszonki. Rozwiązanie to mamy dostępne w ofercie CLAAS od ponad 20 lat” – mówi Patryk Piontek. 

Zęby te mają grubość 9,50 mm i są podniesione o 10° na dolnym końcu. Specjalny kształt zapewnia czyste podbierane materiału; pasza przesuwa się wysoko na zębach, co zapewnia jej łagodny i wolny od zanieczyszczeń transport.

Badania i wnioski

W celu potwierdzenia wpływu zanieczyszczeń na ilość mleka, w 2020 roku w Badenii-Wirtembergii firma CLAAS przeprowadziła badanie. Wyniki z pierwszego pokosu wykazały pozytywny związek pomiędzy wysokojakościową kiszonką z traw, a zbiorem wolnym od zanieczyszczeń. Poza pielęgnacją łanu i wyborem momentu zbioru, istotny wkład w produkcję kiszonek wysokiej jakości wnoszą maszyny i przyrządy żniwne o dobrym dopasowaniu do podłoża. Jak podają eksperci CLAAS, z badania wyraźnie wynika, że „zmniejszenie zawartości surowego popiołu o ok. 1% daje o 0,1 MJ NEL więcej na kilogram suchej masy!”. Dzieje się tak, gdyż zawartość popiołu surowego w kiszonkach jest sumą składników mineralnych z roślin i ziemi wnikającej podczas żniw. Poza surowymi proteinami surowy popiół buforuje zakwaszanie w procesie kiszenia. Duże ilości zanieczyszczeń powodują zatem większe straty energii, a niższa jakość białka zwiększa ryzyko fermentacji masłowej.

Warto zapamiętać, że każdy 1% zanieczyszczeń w paszy więcej powoduje zmniejszenie jej wartości energetycznej co za tym idzie zmniejszeniem wydajności mleka. Dlatego warto zadbać o cały proces zbierania materiału na pasze.

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x